husqvarna

Krajský úřad zamítl žádost ŘSD o vyvlastnění pozemků kvůli D3

České Budějovice 2. dubna (ČTK) - Krajský úřad Jihočeského kraje zamítl 1. dubna žádost Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3 u Tábora. Informaci České televize ČTK potvrdili zástupci ŘSD i jeden z majitelů pozemků. ŘSD se proti rozhodnutí odvolá. Spor trvá od roku 2004.

"Jsme přesvědčeni, že jsme ve věci postupovali správně. Okamžitě podáme odvolání," řekl dnes ČTK mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

ŘSD požádalo o vyvlastnění loni, kvůli pozemkům nemůže dostavět 400 metrů dálnice. Vlastníkům pozemků navrhlo ŘSD již dříve neúspěšně odškodnění. Návrh odškodnění zaslalo ŘSD jak bratrům Bratránkovým, jimž patří pozemky s motocentrem, tak firmám Milan Král a Taartrade.

"Krajský úřad potvrzuje zamítnutí žádosti o vyvlastnění v kauze Bratránci, neboť neshledal splnění důvodů pro vyvlastnění. Více se k tomuto rozhodnutí nemůžeme vyjadřovat, neboť nenabylo právní moci," sdělil dnes ČTK vedoucí odboru regionálního rozvoje, územního plánování a stavebního řádu krajského úřadu Luboš Průcha.

Bratránkovi dlouhodobě označují vyvlastnění za nezákonné. Tvrdí, že stát jim zmařil investice, vydal nezákonné stavební povolení a teď odmítá platit škody. "Že je to nezákonné, jsme věděli od samého začátku. Zaplaťpánbůh, že nám dal krajský úřad za pravdu. Osobně si myslím, že by teď měla být řada na ŘSD, ale oni se odvolají," řekl dnes ČTK Pavel Bratránek, který motocentrum provozuje od roku 2000.

Soud už dříve rozhodl, že ŘSD musí vlastníky sporných pozemků buď připojit k D3 nebo je odškodnit. ŘSD dříve uvedlo, že navrhlo Bratránkovým odškodnění téměř 20 milionů. Pavel Bratránek to letos v únoru označil za lež. "Mně nabídli 2,5 milionu korun, ale ještě bych to za ty peníze musel zbourat," řekl ČTK v únoru Bratránek.

ŘSD se k návrhům odškodného nechce vyjadřovat. "Pořád ještě můžeme zasednout ke stolu a můžeme se domluvit. Během jednání nebudeme zveřejňovat návrhy, které padly a na základě kterých by se mohlo v budoucnu jednat," řekl Rýdl.

Petr a Pavel Bratránkovi a firma Taartrade vlastní 4009 metrů čtverečních pozemků a dvě budovy na pozemcích, Královi patří 9290 metrů čtverečních orné půdy, jak uvedlo dříve ŘSD. Podle ŘSD vznikl problém v roce 1998, kdy stavební úřad v Táboře povolil chybně stavbu motocentra jako stavbu trvalou přes dočasný příjezd ze silnice I/3.

V provozu je teď 70 kilometrů D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. Dálnice D3 z Prahy k hranicím by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla být hotová do roku 2028.