husqvarna

Krajský soud zrušil stavební povolení na obchvat H. Brodu, kvůli žalobě farmáře

Havlíčkův Brod 22. dubna (ČTK) - Krajský soud v Brně zrušil pravomocné stavební povolení pro silniční obchvat Havlíčkova Brodu. Vyhověl žalobě místního zemědělce Miroslava Hrtúse, který proti stavbě dlouhodobě bojuje. Uvedl to server Zdopravy.cz. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem, může mít toto rozhodnutí dopad na termín zprovoznění stavby. Čtyřkilometrový obchvat města za 1,6 miliardy korun má být hotový v příštím roce.

ŘSD podle serveru řeší v krátké době druhý problém se ztrátou stavebního povolení na rozestavěnou stavbu. Ve druhém případě jde o stavbu D48 okolo Frýdku-Místku.

Při stavbě havlíčkobrodského obchvatu se Hrtús nedohodl s ŘSD na ceně za odkup pozemku o velikosti 552 metrů čtverečních, stát tak začal s vyvlastněním. Hrtúse zastupuje advokát Pavel Černohous, který v minulosti hájil práva například farmářky Ludmily Havránkové ve sporu o pozemky pro D11, uvedl server. Podle jeho informací Hrtús požadoval také přezkoumání tzv. závazných stanovisek kvůli budoucím vlivům stavby na okolní pozemky.

Ministerstvo dopravy jako odvolací orgán musí na základě soudního rozsudku znovu řešit právní moc stavebního povolení nebo podat kasační stížnost, uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl pro server. Podle stavebního zákona by měl stavební úřad Kraje Vysočina na základě místního šetření zastavit práce, ale zároveň stanovit rozsah konzervačních prací, aby se zamezilo škodám. Podle serveru je otázka, jak rychle bude stavební úřad postupovat. V případě Frýdku-Místku to podle něj trvalo několik týdnů, během kterých se stavělo dál.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu staví od prosince 2019 sdružení firem Strabag, M-Silnice a Porr. Nová část silnice propojí výpadovku I/34 na Žďár nad Sázavou a Pardubice se silnicí I/38 směřující na Jihlavu. Městu by měla ulevit od tranzitní dopravy. Podrobnosti ke stavbě jsou na webu ŘSD.