Cime 1 kvartál 2024

Krajský soud v Ostravě zamítl žalobu související se stavbou obchvatu

Ostrava 7. února (ČTK) - Krajský soud v Ostravě znovu zamítl jednu ze dvou žalob podaných v souvislosti s téměř dokončenou stavbou obchvatu Frýdku-Místku. Žalobu před lety podal spolek Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu. Ostravský soud ji už jednou zamítl. Nejvyšší správní soud ale rozhodnutí zrušil a soud se žalobou zabýval znovu. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského soudu Vilemína Hana Ondrušová.

"Krajský soud v Ostravě rozhodl o první ze dvou žalob týkajících se stavby obchvatu Frýdku-Místku. Konkrétně se jednalo o stavební povolení vydané ministerstvem dopravy na stavbu dálnice označené jako Silnice R48 Frýdek–Místek, obchvat v rozsahu celkem 12 objektů," řekla mluvčí.

Soudce Petr Hluštík řekl, že žalobu soud opět zamítl. "Neboť žalobce, Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu, směřoval svou žalobu do výroku rozhodnutí, kterým mu bylo plně vyhověno, byť podle žalobce nezákonným způsobem," uvedl. Žaloba tak podle krajského soudu směřuje pouze proti důvodům rozhodnutí a jako taková je podle platné legislativy nepřípustná.

Frýdek-Místek na obchvat, který z města odvede tranzitní dopravu, čekal desítky let. První etapa trasy se začala stavět v roce 2018, druhá o rok později. Celý obchvat je dlouhý 8,5 kilometru a přijde zhruba na čtyři miliardy korun. Na jedné straně se napojil na dálnici D48 ve směru na Český Těšín a Polsko a na druhé straně na dálnice D56 od Ostravy a D48 od Olomouce. V loňském roce byl s omezeními zprovozněn celý úsek. Bez omezení by se po nové komunikaci mělo jezdit v polovině roku.

Stavbu zkomplikoval mimo jiné sesuv půdy, původní termín otevření byl loni v létě. Podařilo se to až v prosinci. Do té doby byla v provozu jen první část obchvatu, tedy ze strany od Brna či Ostravy po kruhový objezd ve Frýdlantské ulici na jižním okraji Místku. Části obou etap musely letos navíc znovu získat stavební povolení, protože o něj přišly poté, co Nejvyšší správní soud vyhověl stížnostem spolku Děti Země.