Cime 2 kvartál 2024

Krajský soud v Ostravě zamítl žalobu ohledně posledního úsek dálnice u Přerova

Ostrava/Přerov 16. července (ČTK) - Krajský soud v Ostravě už podruhé zamítl žalobu proti olomouckému krajskému úřadu ohledně změny územního rozhodnutí pro poslední úsek dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. Na soud se obrátila organizace Děti Země a dva další spolky, které proti stavbě protestují. Na twitteru to dnes uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Proti rozhodnutí soudu lze ještě podat kasační stížnost k Nejvyšším správnímu soudu.

Dálnice D1 zatím končí na okraji Přerova, navazující poslední úsek do Říkovic má vyřešit dlouhodobě špatnou dopravní situaci ve městě. Příprava jeho stavby pokračuje, provázejí ji ale odvolání a žaloby. "Krajský soud v Ostravě vydal velmi důležité rozhodnutí. Zamítl žaloby a potvrdil právní moc změny územního rozhodnutí na stavbu Říkovice - Přerov. Díky tomu může pokračovat stavební řízení a stále je tak naděje zahájit stavbu do konce letošního roku," uvedl Mátl.

Změnu územního rozhodnutí na D1 mezi Přerovem a Říkovicemi v roce 2019 povolil stavební odbor olomouckého magistrátu, proti tomu bylo ale podáno devět odvolání. Krajský úřad v roce 2020 odvoláním nevyhověl a změnu potvrdil. Následovalo několik žalob. Krajský soud v Ostravě je poprvé zamítl loni v září. Na základě podané kasační stížnosti ale Nejvyšší správní soud letos v dubnu rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě zrušil. Soud v Ostravě tak o žalobě rozhodoval znovu.

Případná další kasační stížnost nebude mít odkladný účinek. Mátl tak věří, že stavba začne ještě letos. Podle něj je už vykoupeno 93 procent pozemků. V sedmi případech začal proces vyvlastnění. Někteří vlastníci se ale už s ŘSD dohodli a pozemky prodají. Znám už je i zhotovitel stavby, zakázku získalo sdružení Strabag, Doprastav a IDS. Smlouvu ŘSD podepíše po nabytí právní moci stavebního povolení.