Cime 2 kvartál 2024

Kraj získá pozemek v Pasohlávkách, na němž vznikne léčebný ústav za 750 milionů

(ČTK) - Zastupitelé Jihomoravského kraje dnes schválili bezúplatné nabytí pozemku v Pasohlávkách na Brněnsku, na kterém za 750 milionů vznikne léčebně-rehabilitační ústav Sanatorium Pálava. Hejtmanův náměstek Jan Zámečník (KDU-ČSL) novinářům řekl, že provozovatelem by měla být krajská firma Thermal Pasohlávky, která by měla získat potřebnou licenci po dostavbě objektu v roce 2025. Do té doby bude nabírat potřebné zaměstnance a řešit například vybavení. V ústavu s 220 lůžky by mělo být podle Zámečníka kolem 200 zaměstnanců.

Nabytí pozemků od Thermalu Pasohlávky schválilo všech 56 přítomných zastupitelů. Kraj potřeboval pozemek získat, aby mohl jako investor stavby dostat dotaci od státu. Z nákladů 750 milionů korun by mohla pokrýt až 550 milionů, uvedl Zámečník. Stavba ústavu by mohla začít koncem letošního roku a skončit v roce 2025. Sloužit by měl pro pacienty po úrazech nebo třeba mozkové příhodě.

V blízkosti ústavu by měl v příštích letech vzniknout lázeňský komplex, který plánuje čínská firma RiseSun. Projekt na lázně za dvě miliardy korun získal loni územní rozhodnutí, nyní se pracuje na dokumentaci pro stavební povolení. Dokončení lázní je v plánu v roce 2027.