husqvarna

Kraj Vysočina se chystá rozšířit Domov ve Věži pro chronicky duševně nemocné

Jihlava 2. února (ČTK) - Kraj Vysočina připravuje přístavbu Domova ve Věži na Havlíčkobrodsku. V domově, který se stará o lidi s chronickým duševním onemocněním, je 91 míst, žádostí o umístění v tomto specializovaném zařízení je okolo 200. V přístavbě u zámečku, v němž domov sídlí, bude kromě 18 lůžek pro klienty zázemí pro pracovníky domova, například pro psychologa a terapeuty. Na projekt s náklady okolo 63 milionů korun bez daně chce kraj požádat o dotaci. Uvedl to hejtman kraje Vítězslav Schrek (ODS a STO).

Podle hejtmana je Domov ve Věži poměrně ojedinělým zařízením v celé republice a jediným svého druhu v kraji, zájem o umístění je vysoký. "Předpokládáme zahájení stavby, pokud všechno půjde dobře, v roce 2023. V tuto chvíli jsme schválili investiční záměr a dali pokyn odboru, aby zahájili projektové práce," řekl Schrek.

Dotaci na přístavbu domova by chtěl kraj získat v Národním plánu obnovy. "Protože v tuto chvíli víme, že na rozvoj a modernizaci materiálně technické základny sociálních služeb, kam právě takový domov spadá, je plánovaná alokace zhruba 2,8 miliardy korun," uvedl hejtman. Dotace by podle něj mohla pokrýt až 85 procent nákladů chystané investice.

Domov ve Věži je krajskou příspěvkovou organizací. Ve stejné obci už pro něj kraj staví dva domky, ve kterých bude žít 12 obyvatel domova. Podle ředitele domova Vladimíra Friče by se tyto domky měly kolaudovat letos v září.

Původně barokní zámek ve Věži má klasicizující hlavní průčelí, je u něj park s rozlohou 2,8 hektaru. Státu patří zámek od roku 1948, do roku 2002 tam byl domov důchodců. Jako specializované pobytové zařízení pro klienty s chronickým duševním onemocněním slouží od roku 2003.