Komatsu potřebu bagr

Kraj Vysočina dá letos za opravy a stavby na silnicích 1,7 mld. Kč, víc než loni

Jihlava (ČTK) - Kraj Vysočina vydá letos za opravy a stavby na svých silnicích okolo 1,7 miliardy korun. V porovnání s minulým rokem částka stoupne o víc než 200 milionů, i díky vyššímu příspěvku ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Vyplývá to z informací, které dnes ČTK poskytla mluvčí kraje Eva Neuwirthová. Práce se už někde rozbíhají. Kvůli přestavbě úseku se dvěma mosty bude od pondělí zavřená silnice druhé třídy z Přibyslavi na Havlíčkobrodsku směrem na Šlapanov, auta tam neprojedou do konce října.

Podle zveřejněných údajů jde u Přibyslavi o stavbu na 56,4 milionu korun bez DPH, dělat ji bude firma Colas CZ. O uzavírce informovala radnice na úřední desce. Objízdná trasa pro auta bude měřit 6,5 kilometru, kamiony najedou navíc desítky kilometrů. Pro pěší udělali stavbaři lávku přes Sázavu. Lidé tam chodí k vodní nádrži i do místních částí.

Na opravy silnic letos kraj použije 553 milionů korun ze SFDI, minulý rok z fondu vyčerpal skoro 390 milionů Kč. Další peníze do silnic jsou z krajského rozpočtu a z dotací. Opravy zajišťuje krajská správa a údržba silnic, další část staveb krajský odbor dopravy. Krajští silničáři se letos postarají o obnovu povrchů skoro 130 kilometrů vozovek. V plánu mají také rekonstrukce 24 mostů, u dalších mostů budou dělat rozsáhlejší stavební údržbu. Vyplývá to z přehledu akcí, který zveřejnili na webu.

Na Žďársku bude letos například pokračovat rekonstrukce silnice druhé třídy mezi Dalečínem a Unčínem, opravy se tam protáhly kvůli nestabilnímu svahu. Silnice je znovu uzavřená od konce února.

V Jihlavě byla dotovaná stavba první části jihovýchodního obchvatu za víc než půl miliardy korun, zahájená loni v prosinci. V okolí Velešova, Zbinoh a Větrného Jeníkova by podle silničářů měly letos začít opravy vozovek poškozených při navážení materiálu na opravy dálnice D1.

Na Třebíčsku kraj mimo jiné dokončí rekonstrukci silničního průtahu Jaroměřic nad Rokytnou a opravu mostu u Bačkovic. Na Pelhřimovsku už začali dělníci pracovat v Humpolci, v Lužické ulici. Kraj v tomto okrese letos například také nechá opravit 1,6 kilometru silnice mezi Košeticemi a Vyklanticemi.

Kraji Vysočina patří skoro 4600 kilometrů silnic druhé a třetí třídy. Mostů je na nich přibližně 870 a propustků 4900. Podrobný rozpis letošních staveb na krajských silnicích je na webu krajské správy. Přehled silničních staveb na Vysočině se dá najít na internetu také v mapě.