Cime 2 kvartál 2024

Kraj vypíše tendr na stavbu Labské cyklostezky mezi Kostelcem n. L. a Tuhaní

Kostelec nad Labem (Mělnicko) 27. října (ČTK) - Středočeský kraj vypíše tendr na stavbu úseku Labské cyklostezky mezi Kostelcem nad Labem a Tuhaní na Mělnicku. Cyklisté by po něm měli projet v roce 2024. Náklady by měly dosáhnout kolem 156 milionů korun, část jich pokryje evropská dotace. O vypsání soutěže dnes rozhodli středočeští krajští radní, informoval v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství David Šíma.

Budování sítě dálkových cyklotras a stezek a jejich napojení na sítě okolních krajů je dlouhodobou prioritou Středočeského kraje, uvedl náměstek hejtmanky pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký (STAN). "Jsem rád, že můžeme vybudovat více než desetikilometrový úsek na páteřní Labské cyklostezce a nabídnout veřejnosti další skvěle sjízdný a bezpečný úsek v těsné blízkosti řeky Labe," dodal.

Práce budou rozdělené na dvě etapy. Jako první začne budování úseku mezi Tuhaní a Kozly u Tišic, poté části z Kozlů do Kostelce. První etapa by měla být dokončená v srpnu 2023, druhá v roce 2024. Součástí budou i odpočinková místa.

Pokračuje také výstavba úseku Labské stezky u mělnické čistírny odpadních vod, kde se napojí cyklostezka od obce Kly. "Odtud povede nová cyklostezka po břehu Labe, kolem historického Zdymadla Hadík, až k cukrovaru, kde se napojí na asfaltovou cyklostezku do Mělníka. Předpokládaný termín ukončení celé stavby je do konce roku 2022," doplnil Borecký.

U napojení mezi Tuhaní a Kly se nyní řeší pozemkové záležitosti, termín zatím není určený. Hejtmanství chystá také výstavbu úseků mezi Nymburkem, Lysou nad Labem a Čelákovicemi, které společně vytvoří souvislé propojení Labské cyklostezky od Poděbrad až na hranici Středočeského kraje k Horním Počaplům pod Mělníkem. Pak ještě bude zbývat dokončit úsek od hranice kraje, od Týnce nad Labem ke Kolínu, kde je nyní zadaná studie proveditelnosti, a další propojení úseku mezi Kolínem a Poděbrady. Labská stezka je evropskou dálkovou cyklotrasou, vede přes ČR a Německo.