Komatsu potřebu bagr

Kraj vybral firmu na stavbu jihovýchodního obchvatu Jihlavy

Jihlava 22. září (ČTK) - Radní Kraje Vysočina dnes vybrali ze sedmi nabídek firmu na stavbu jihovýchodního obchvatu Jihlavy. Výsledek zatím kraj nezveřejnil s odůvodněním, že ještě neskončila lhůta pro podávání námitek proti řízení. Pokud všechno půjde dobře, mohly by zemní práce začít letos, řekl novinářům náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD).

Předpokládaná hodnota zakázky na stavbu 5,45 kilometru nové silnice byla 720 milionů korun bez daně. Vybraný uchazeč nabídl nižší cenu, uvedl pouze náměstek.

Jihovýchodní obchvat padesátitisícové Jihlavy patří mezi největší stavby na krajských silnicích Vysočiny. Z evropských fondů na ni kraj podle dřívějších informací dostane 300 milionů korun. Zahájení zadávacího řízení na dodavatele kraj oznámil ve věstníku veřejných zakázek 20. května. Stavba silnice by měla podle věstníku trvat 29 měsíců.

Z jihlavských ulic by měl obchvat odvést tranzitní dopravu mezi Žďárskem a nájezdem k dálnici D1 u Jihlavy a výpadovými silnicemi na Třebíč a na Znojmo.

Od loňska kraj staví silniční obchvaty Nového Veselí na Ždársku a Velkého Beranova na Jihlavsku, po obou by auta měla začít jezdit letos na podzim. Náklady na stavbu u Nového Veselí budou zhruba 300 milionů korun a na obchvat Beranova přes 600 milionů Kč, a to bez daně. Letos zahájená stavba obchvatu Salačovy Lhoty na Pelhřimovsku bude podle věstníku stát bez daně 75 milionů Kč.