Cime 1 kvartál 2024

Kraj staví v Brně za 320 milionů přírodovědné gymnázium pro 700 studentů

Brno (ČTK) - Jihomoravský kraj staví v Brně v Pionýrské ulici za 320 milionů korun přírodovědné gymnázium s chemickým zaměřením pro 700 studentů. První tři třídy pro 90 studentů by se měly otevřít příští rok v září. Novinářům to dnes řekl hejtmanův náměstek Jiří Nantl (ODS). Do čtyř let od zahájení by pak mělo být ve čtyřech ročnících po pěti třídách. Při plné kapacitě by ve škole mělo být 80 zaměstnanců, z toho většina pedagogů. Kraj chce gymnáziem zvýšit kapacitu škol s ohledem na nárůst počtu studentů kvůli demografické křivce. Poptávka je právě po gymnáziích.

Gymnázium vznikne v budově v Pionýrské ulici, kterou čeká rekonstrukce a nástavba. Nyní stavbaři boří některé příčky a řeší se trasy inženýrských sítí. Gymnázium bude součástí Střední průmyslové školy chemické ve Vranovské ulici, kam chodí 500 žáků. "Už nyní se nám na gymnázium hlásí velké množství zájemců z řad pedagogů. Vychovávat chemiky nám pomohou jako externisté - odborníci z brněnských univerzit, ale také z praxe například firmy Synthon, Oncomed, Labtech. Dále i výzkumné ústavy, například Zemědělský výzkum v Troubsku nebo samozřejmě také ústavy Akademie věd České republiky," uvedl ředitel škol Vilém Koutník. Z univerzit se zapojí Masarykova univerzita, Vysoké učení technické nebo Mendelova univerzita.

Nové gymnázium vznikne podle kraje v Brně po třiceti letech. " V našem regionu je velká poptávka po středoškolských a vysokoškolských absolventech. Chemie je požadována i v oboru stavebnictví, strojírenství, textilním průmyslu, v zemědělství či hygieně nebo potravinářství a mnoha dalších," uvedl Nantl.

Pracuje se také na školním vzdělávacím programu gymnázia, na kterém spolupracují učitelé z chemické průmyslové školy s univerzitami a odborníky z praxe. Školní vzdělávací program by měl být hotový do konce června, aby už v září mohly základní školy dostat informační materiály o náplni výuky na gymnáziu.

Jihomoravský kraj zřizuje ve školství bezmála 200 příspěvkových organizací. Z toho je zhruba 80 středních škol a gymnázií, čtyři desítky jsou základní umělecké školy. Dále zřizuje speciální školy, domovy dětí a mládeže nebo pedagogicko-psychologické poradny a dětské domovy.