Cime 3 kvartal 2024

Kraj se domluvil na využití kasáren v Olomouci pro centrum pomoci Ukrajině

Olomouc 4. března (ČTK) - V opuštěných Hanáckých kasárnách v centru Olomouce bude od začátku příštího týdne fungovat Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, které je od úterý v provozu v budově krajského úřadu u vlakového nádraží. Hejtmanství se na využití Hanáckých kasáren dohodlo s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který tuto rozlehlou nemovitost spravuje. Na dotaz ČTK to dnes řekl hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).

Mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová ČTK řekla, že pracovníci krajského asistenčního centra využijí pouze část Hanáckých kasáren, kde najdou zázemí pro svoji administrativní činnosti související s pomocí uprchlíkům z Ukrajiny. Zatím se podle Tesařové neuvažuje o tom, že by Hanácká kasárna byla využívána i pro jejich dočasné ubytování.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině začalo v budově krajského úřadu fungovat v úterý ráno, pomoc už poskytlo stovkám lidí prchajícím před válečným konfliktem na Ukrajině. V provozu je 24 hodin denně. Služeb centra využívají hlavně ženy a děti.

"Uprchlíci si na jednom místě vyřídí registraci, nahlásí se zdravotní pojišťovně a mohou si podat žádost o azyl. Zároveň jsou zde k dispozici pracovníci, kteří jim umí poskytnout zdravotnickou pomoc, psychologickou podporu, předají informace o ubytování, stravě a kontakty na úřady práce," uvedl Suchánek. Lidé prchající před válkou z Ukrajiny mají k dispozici také dvě krizové telefonní linky 771 235 570 a 771 235 571, které fungují nepřetržitě.

Státu se zatím nepodařilo Hanácká kasárna prodat. Bez vítěze tento týden skončila i čtvrtá elektronické aukce. Další kolo dražby stát zatím kvůli využití budovy pro centrum pomoci Ukrajině nevyhlásí.