Kraj plánuje nový domov seniorů v Hodoníně, starý zničilo tornádo

Brno 14. listopadu (ČTK) - Jihomoravský kraj chce postavit nový domov pro seniory v Hodoníně, kde domov S-centrum zničilo červnové tornádo a jeho oprava by stála stovky milionů. ČTK to na dotaz sdělila krajská radní pro sociální oblast Jana Leitnerová (Piráti). Kraj se rozhodoval, zda budovu opraví, nebo postaví znovu. Poslední odhady obnovy ale překonaly půl miliardy korun.

Domov vznikl na počátku tisíciletí bezmála za 200 milionů korun, část pokojů byla jednolůžková a část dvoulůžková. Místo sloužilo zhruba 140 klientům, kteří jsou nyní v jiných zařízeních nebo u rodin. Kraj jako zřizovatel musel dát bezmála stovce zaměstnanců výpověď.

Podle bývalé přednostky Okresního úřadu Hodonín Danuše Křivákové, za které se domov pro seniory stavěl, se bude nový domov budovat minimálně tři roky. "V současné době není a dlouho nebude kam umístit zhruba 140 stávajících klientů a další zájemce o tuto službu," uvedla Křiváková. Dodala, že kdyby se zařízení začalo opravovat hned v červnu po tornádu, na Vánoce se klienti mohli vracet zpět. Podle Křivákové bude nová stavba dražší než rekonstrukce. Odhad rekonstrukce za půl miliardy označila za nekvalifikovaný, přičemž poukázala na to, že hodnota budovy byla na konci loňského roku 232 milionů korun.

Leitnerová uvedla, že rekonstrukce do původního stavu by levnější byla. "Ale my bychom budovu museli také modernizovat, protože neodpovídá materiálně technickým standardům a změnila se také cílová skupina. Dveře do pokojů jsou úzké a neprojede jimi lůžko, koupelny nemohou využívat imobilní lidé, je třeba další výtah, voda po tornádu zničila elektroinstalace," uvedla Leitnerová.

Podle ní ani není pravda, že by stavba nového objektu trvala roky, protože se kraj snaží o co nejkratší termín. "Určitě chceme novou moderní budovu se stejnou kapacitou jako S-centrum, ale bavíme se i o možnosti kapacitu navýšit. Netroufám si odhadovat náklady," dodala Leitnerová.

Kvůli následkům tornáda se muselo ze zařízení evakuovat asi 130 seniorů. Bouřka s tornádem se přehnala Břeclavskem a Hodonínskem poslední červnový čtvrtek. Vyžádala si šest životů, poničila 1200 domů.