Cime 2 kvartál 2024

Kraj je připravený podepsat smlouvu na stavbu obchvatu Jihlavy, námitky nepadly

Jihlava 7. listopadu (ČTK) - Kraj Vysočina je připravený podepsat s vybraným dodavatelem smlouvu na stavbu části silničního obchvatu Jihlavy. Námitky ve výběrovém řízení žádný z účastníků nepodal. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy na krajském webu. Dodavatele na akci s předpokládanou hodnotou přes půl miliardy korun vybral kraj napotřetí. Minulá dvě řízení se protahovala kvůli námitkám a odvoláním. Pokud bude smlouva o dílo podepsaná bez průtahů, mohla by podle kraje stavba začít ještě letos.

Jde o část jihovýchodního obchvatu Jihlavy. Nová silnice měřící 2,4 kilometru propojí výpadové trasy I/38 na Znojmo a II/405 na Třebíč. Bude na ní šest mostů. Na stavbu má kraj slíbenou dotaci 307 milionů korun. Práce by chtěla krajská samospráva podle dřívějších vyjádření začít co nejdřív, možnost čerpat dotační peníze totiž má jen do konce příštího roku.

Zákonná lhůta pro podání námitek ve výběrovém řízení skončila minulý týden. "Pokud vybraný dodavatel předloží v následujících dnech všechny povinné originály potřebných dokumentů, nic nebrání tomu, aby byla podepsána smlouva o dílo," uvedl kraj ve zprávě. Podrobnosti zveřejní, až bude smlouva podepsaná a vložená do registrů.

Dodavatele na stavbu obchvatu vybrali radní kraje 18. října. Hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) pak novinářům řekl, že bylo podáno pět cenových nabídek. Uvedl také, že pokud se začne stavět ještě letos na podzim, pokusí se kraj vyjednat prodloužení lhůty pro čerpání dotace.

Původně chtěl kraj postavit najednou celý jihovýchodní obchvat Jihlavy měřící 5,5 kilometru. Dodavatele vybralo minulé vedení Vysočiny v září 2020. Kvůli průtahům ve výběrovém řízení kraj později stavbu rozdělil na dvě části.

Oznámení o zahájení nového zadávacího řízení na jižní část tohoto obchvatu zveřejnil kraj ve věstníku veřejných zakázek loni v květnu. Výběr firmy letos zopakoval podle doporučení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vybraná firma Metrostav Infrastructure ale 1. dubna oznámila odstoupení z řízení. Mimo jiné uvedla, že se řízení protahuje a náklady ve stavebnictví kvůli válce na Ukrajině stouply. O zahájení nového zadávacího řízení na tuto zakázku rozhodla rada kraje letos v červnu.