Cime 2 kvartál 2024

Kraj chystá přístavbu domova pro seniory v Července, stát má 160 milionů Kč

Olomouc 8. února (ČTK) - Zhruba tři desítky klientů pojme chystaná přístavba domova pro seniory v Července na Olomoucku, která má stát 160 milionů korun. Hejtmanství chce na tento projekt získat dotaci, stavba by mohla být zahájena v druhé polovině příštího roku. ČTK to sdělil hejtmanův náměstek Ivo Slavotínek (Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj). Domov pro seniory v Července nyní obývá 165 klientů, o které se stará 95 zaměstnanců.

"Projekt řeší zkvalitnění péče, tedy především výrazné zvýšení pobytového standardu, výstavbou jedno a dvoulůžkových pokojů přibližně pro 30 až 35 klientů, včetně zázemí sociálních služeb a podmínek pro personál. Je to jeden z našich důležitých dílčích kroků v dlouhodobém plánu humanizace sociálních služeb," uvedl Slavotínek.

Nový dvoupodlažní dům má být postaven na místě nynější hospodářské budovy, která bude zbourána. V přízemí bude prádelna, zázemí údržby, sklady a garáže. "Ve druhém patře a podkroví jsou navrženy pokoje s vlastním sociálním zařízením. Chybět nebude ani jídelna, centrální koupelna, prostor pro skupinové cvičení a sesterny," řekl ředitel Domova pro seniory Červenka Josef Piska.

Na přístavbu se už chystá projektová dokumentace. "Předpokládané náklady činí přibližně 160 milionů korun. Olomoucký kraj v tuto chvíli čeká na vhodný dotační titul, z něhož by mohl na stavbu čerpat finance. Pokud bude výzva v letošním roce vyhlášena, mohly by být stavební práce zahájeny nejdříve v druhé polovině příštího roku," dodal Slavotínek.