Komatsu potřebu bagr

Kraj chce do tří let dostavět další část Labské cyklostezky z Kolína do Poděbrad

Praha 15. prosince (ČTK) - Středočeský kraj chce do tří let dostavět dva úseky Labské cyklostezky z Kolína do Poděbrad. Krajští radní dnes schválili jejich zařazení do zásobníku stavebních akcí. Předpokládané náklady na stavbu dvou úseků z Kolína do Pňova-Předhradí a odtud do Poděbrad o celkové délce 17,5 kilometru jsou zhruba 148,5 milionu korun. Kraj bude usilovat o evropské dotace nebo příspěvek ze Státního fondu dopravní infrastruktury, informoval ČTK mluvčí hejtmanství David Šíma.

"Budování stezek přesně zapadá do naší strategie, kdy kraj investuje především do rozvoje dálkových páteřních cyklotras, které se napojují do dalších krajů. V tomto případě jde o cyklotrasu číslo 2," uvedl radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN). Z Kolína do Poděbrad se nyní cyklisté dostanou pouze po silnici I/38, po které denně projede přes 14.700 aut, z toho téměř 3140 nákladních.

Úsek z Kolína do Pňova-Předhradí dlouhý 10,4 kilometru by měl vyjít na víc než 88 milionů korun. Část z Pňova-Předhradí do Poděbrad o délce přes sedm kilometrů má stát 60,3 milionu korun. Oba by měly být hotové ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Středočeský kraj buduje Labskou cyklostezku postupně. Nedávno dokončil úsek mezi ČOV Mělník a cukrovarem Mělník. Části mezi Kostelcem nad Labem a Kozly a části směrem k Tuhani se mají začít stavět na jaře příštího roku. "Po vypořádání majetkoprávních vztahů v dalším úseku mezi obcí Tuhaň a Kly a cyklostezky mezi Nymburkem, Lysou nad Labem a Čelákovicemi vznikne souvislé propojení Labské cyklostezky od Poděbrad až na hranici Středočeského kraje k Horním Počaplům pod Mělníkem," uvedl mluvčí.

V regionu zůstane k dokončení úsek od hranice kraje, od Týnce nad Labem ke Kolínu, kde se zpracovává studie proveditelnosti. Propojením Kolína a Poděbrad po levém břehu Labe má vzniknout souvislá cyklostezka na území celého kraje. Její dokončení Borecký předpokládá do konce roku 2026.

Cyklostezka je součástí dálkové páteřní cyklotrasy číslo 2 a mezinárodní cyklotrasy Labská stezka, která vede podél Labe od pramene v Krkonoších k ústí do Severního moře v německém Cuxhavenu.