Komatsu potřebu bagr

Kraj bude pokračovat v přípravě stavby Sanatoria Pálava bez ohledu na dotaci

Brno (ČTK) - Jihomoravský kraj bude pokračovat v přípravě stavby léčebně-rehabilitačního ústavu Sanatorium Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku. Projekt za tři čtvrtě miliardy korun vznikne navzdory tomu, že kraj stále nemá potvrzení o přidělení dotace. Žádá o 289 milionů korun. Na dnešním jednání o tom rozhodli zastupitelé, pro bylo 58 z 60 přítomných. Proti byl opoziční zastupitel Petr Kunc a zdržel se Jan Vitula, oba z uskupení Spolu pro Moravu. Kunc upozornil na nedostatek informací ohledně nákladů na provoz.

Loni v prosinci zastupitelé souhlasili s pokračováním záměru za podmínky, že se podaří získat finanční podporu na jeho výstavbu ze zdrojů EU a státního rozpočtu. "Abychom stavbu do konce roku 2025 stihli, musíme podepsat smlouvu se zhotovitelem v podstatě ihned. Zatím ale nemáme rozhodnutí o poskytnutí dotace. Vybrali jsme ale dodavatele, kterého i v rozkladu potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže," řekl náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL). Firma podle něj také sdělila, že je schopna dobu výstavby zkrátit a zahájení zkušebního provozu v prosinci 2025 stíhá.

Celková cena má být o 200 milionů nižší, než jaký byl předpoklad. Kraj počítá s náklady 784 milionů korun bez daně, které dnes schválil hradit z úvěru a vlastních prostředků. "Můžeme čerpat úvěr až do výše 550 milionů korun, který jsme sjednali za velmi dobrých podmínek. Možná jej ale vůbec nebudeme potřebovat. Uvidíme i dle přidělené dotace z Národního plánu obnovy. Já osobně potvrzení dotace považuji za formalitu," uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Proti projektu jako jediný hlasoval Kunc. "Chybí mi jakékoliv informace ohledně nákladu na provoz, předpoklad spotřeby energií platových nákladů a podobně. K dispozici máme jednu vágní větu, že po třech letech provozu bude sanatorium generovat zisk 25 milionů korun ročně, ale není to ničím podložené," řekl Kunc. Podle Zámečníka částka vychází z aktualizované studie, která je ale obchodním tajemstvím krajské akciové společnosti Thermal Pasohlávky, jejímž úkolem je rozvoj lázeňské zóny v Pasohlávkách. Vedení kraje navíc neočekává, že zdravotnické zařízení bude výrazně ziskové a nebuduje jej s tímto úmyslem. Důležité je, aby provoz nebyl ztrátový, míní Grolich.

Kunc nesouhlasí ani se zvolenou lokalitou. "Sanatorium mělo být součástí masivní výstavby čínského investora. Čína ale nezačíná stavět a vypadá to, že ani nezačne. Je tedy žádoucí sanatorium stavět v polích v Pasohlávkách?" řekl Kunc. Podle hejtmana není důležité, kdo a případně kdy lázně plánované čínskou společností RiseSun postaví, ale to, že s tímto projektem počítá územní plán.

O ohrožení čínských lázní poprvé promluvil prezident Petr Pavel při návštěvě kraje v září. Uvedl tehdy, že společnost RiseSun chce pozemky prodat švýcarským fondům, a že by je měl koupit kraj zpět. Grolich dnes řekl, že ví o úvahách čínské společnosti, ale nemá aktuální informace. Podle něj firma termíny dosud plní. "Kdyby ale pozemky prodávala, máme předkupní právo a musíme o koupi uvažovat," sdělil.

Zástupci kraje v nejbližších dnech podepíšou smlouvu se zhotovitelem sanatoria, který ještě musí dokončit projektovou dokumentaci. V prosinci by staveniště měla převzít stavební firma. Ústav nabídne 210 lůžek a počítá s e zhruba 150 zaměstnanci. "Už teď pracujeme na tom, abychom měli zajištěný personál, a proto otevíráme s lékařskou fakultou Masarykovy univerzity speciální neurorehabilitační kurz," dodal Grolich. Jeho kapacita je okolo 25 lidí a trvá dva roky. Nabízí prohloubení vzdělání fyzioterapeutům, ergoterapeutům a oboru všeobecná sestra.