Cime 3 kvartal 2024

Kraj a muzeum plánují v hospodářském dvoře v Rymicích opravu konírny

Zlín 26. dubna (ČTK) - Zlínský kraj a Muzeum Kroměřížska plánují ve zrekonstruovaném historickém hospodářském dvoře v Rymicích na Kroměřížsku, jehož slavnostní otevření se plánuje na polovinu května, opravit konírnu. Uvnitř chtějí zřídit depozitář velkých zemědělských strojů. Odhadované náklady činí 16 milionů korun, z 85 procent by je měla pokrýt dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). V tiskové zprávě to dnes uvedla Helena Mráčková z kanceláře hejtmana.

Cílem projektu je podle krajské radní Zuzany Fišerové (Piráti) dokončit rekonstrukci celého komplexu hospodářského dvora v Rymicích. "V současné době Muzeum Kroměřížska připravuje otevření hlavního objektu, v němž vzniknou nové expozice, depozitáře i zázemí pro návštěvníky. Konírna však nebyla do této rekonstrukce začleněna kvůli limitu projektových výdajů v předešlé výzvě. Nyní chceme podat žádost o dotaci do výzvy IROP pro nové programovací období, přičemž realizace projektu je podmíněna získáním této evropské dotace," uvedla Fišerová. Vyhlášení výzvy se podle ní očekává v červenci.

Krajští radní už schválili projektový rámec pro rekonstrukci konírny a souhlasili se zpracováním studie proveditelnosti. Kraj na přípravné práce poskytne investiční příspěvek 251.000 korun. Podle Martiny Miláčkové, ředitelky Muzea Kroměřížska, které je příspěvkovou organizací kraje, by v konírně měl vzniknout elektronicky a požárně zabezpečený depozitář velkých zemědělských strojů a odborné pracoviště konzervátorů.

Opravený hospodářský dvůr v Rymicích, který je součástí souboru lidové architektury, otevře Muzeum Kroměřížska v květnu. Práce na obnově kulturní památky začaly předloni v březnu, předtím byla barokní stavba v havarijním stavu. Náklady dosáhly 129 milionů korun, z toho 85 procent tvoří evropské dotace z IROP, deset procent dotace Zlínského kraje a pěti procenty přispěl stát.