Komatsu potřebuju Bagr

Korčok a Szijjártó jednali i o maďarských nákupech nemovitostí na Slovensku

Budapešť 17. června (ČTK) - Šéfové maďarské a slovenské diplomacie Péter Szijjártó a Ivan Korčok po dnešním jednání v Budapešti odpovídali i na otázku ohledně kupování nemovitostí na Slovensku firmou napojenou na maďarskou vládu. "Nevytvářejte napětí mezi Slovenskem a Maďarskem," prohlásil maďarský ministr podle listu Denník N. Korčok podle serveru aktuality.sk vytkl Maďarům skupování slovenských nemovitostí, což jeho maďarský protějšek odmítl jako "konspirace".

Szijjártó podle Denníku N tvrdil, že nemovitosti se kupují pro dva účely: diplomatické a komerční. Pokud jsou pro komerční účely kupovány památkově chráněné budovy, slovenská vláda má předkupní právo. "Šlo o nákup nemovitostí, na které měla Slovenská republika předkupní právo, kterého se však slovenské ministerstvo kultury zřeklo," řekl.

Korčok se podle svých slov až dnes dozvěděl, že se tyto nemovitosti kupují i pro komerční účely.

Deník Sme na svém webu ve čtvrtek napsal, že v maďarských rukou skončil i nejstarší renesanční zámek na Spiši na východě Slovenska, ale také měšťanské domy v centru tamních měst Kežmarok a Levoča a v obci Betlanovce. Majitelem je firma Manevi SK, která je dceřinnou společností budapešťské firmy Manevi Zrt. Maďaři podle dřívějších zpráv kupovali nemovitosti i v centru Košic, včetně nárožní budovy, která svého času byla sídlem jezuitské univerzity a ve které v listopadu 1989 byla jediná slovenská odbočka českého Občanského fóra.