Cime 2 kvartál 2024

Končí vám fixace ceny elektřiny? Otevřete si cestu k úsporám výměnou starých spotřebičů

I přes zastropování ceny elektřiny od ledna 2023 se řada domácností bude v příštím roce potýkat se skokovým navýšením svých záloh za energie, a to kvůli konci fixací. Přestože lidé už v uplynulých měsících začali svou spotřebu krotit, konec roku jim otevírá další velkou příležitost – díky akcím typu Black Friday a vánočním slevám si mohou za výhodnější ceny pořídit modernější a energeticky efektivnější spotřebiče. K největším „žroutům“ energie patří kupříkladu chladnička. Kolik lze její výměnou ušetřit?

Ceny energií v letošním roce přidávají starosti většině českých domácností. Mnoha z nich navíc s koncem roku končí i cenové fixace a musejí se připravit na skokový nárůst nákladů za elektřinu. S vyššími zálohami je potřeba počítat i přesto, že od ledna 2023 začne platit cenový strop na elektřinu ve výši 6 050 korun za MWh, tedy 6,05 korun za kWh.

Ačkoliv řada domácností s opatřeními na snížení své spotřeby elektřiny už v uplynulých měsících začala, nabízí konec jednoho roku a začátek nového výhodnou příležitost k razantnějšímu zásahu – výměny starých spotřebičů. Proč je zrovna teď vhodná doba na poměrně zásadní investici? S blížícími se Vánocemi totiž prodejci startují kolotoč výhodných akcí a v lednu tradičně nastávají povánoční výprodeje.

Jmenujme alespoň jeden důležitý spotřebič, u něhož se výměna za novější a úspornější model rozhodně vyplatí: je jím chladnička. „Ačkoliv je její příkon, a tím pádem i hodinová spotřeba velmi nízká, celková spotřeba za rok se s ohledem na provoz 24 hodin denně na účtu za elektřinu významně podílí. Sice záleží i na umístění chladničky v domě či bytě, jejím naplnění, nastavení, údržbě a používání, přesto jsou moderní modely s těmi staršími z hlediska energetické efektivity mnohem dále. Velice výhodné jsou například chladničky s beznámrazovou No Frost technologií. Už půlcentimetrová námraza totiž snadno navýší spotřebu chladničky až o polovinu,“ uvádíPetr Kubernát za REMA Systém.

I desetiletá A+ chladnička vás ročně stojí o 600 korun více než tři roky starý model

O energetické efektivitě spotřebiče mnoho napoví energetický štítek. Nenechejte se zmást tím, že vaše stará chladnička nese štítek s energetickou třídou A+ a na trhu dnes potkáváte většinou modely třídy B, C i nižší. Od roku 2021 totiž platí nové energetické štítky, které se vrátily k původní stupnici A až G a zbavily se tak tříd A+ až A+++, přičemž v té době nejúspornější modely se posunuly až do tříd B či C, aby zůstal prostor pro technologický pokrok.

Rozdíl v úspoře energií u nových modelů ilustruje názorný příklad na dvou modelech obdobných velikostních a objemových parametrů:

Chladnička s mrazákem vyrobená mezi lety 2010 až 2012, tehdejší třída A+; spotřeba 266 kWh ročně; náklady při cenovém stropu od začátku roku 2023 = 1 609 Kč/rok

Chladnička s mrazákem vyrobená v roce 2019, nynější třída C; spotřeba 163 kWh ročně; náklady při cenovém stropu od začátku roku 2023 = 986 Kč/rok

Úspora = 623 Kč/rok

U ještě starších modelů pak úspora dál narůstá. Například modely z 90. let 20. století mohou dosahovat roční spotřeby i přes 300 až kolem 400 kWh.

Se starým kouskem se do sběrného dvora vláčet nemusíte

Při výměně spotřebiče za nový je samozřejmě potřeba řešit i to, jak se starým kouskem naložit. Ale nemusíte si zoufat, že vás čeká nepraktická cesta do sběrného dvora. U velké bílé elektroniky je situace obvykle jednoduchá, protože pro prodejce platí povinnost zpětného odběru, tudíž by si při dodání nového spotřebiče měl automaticky odebrat ten starý. Existuje ale ještě jednodušší cesta, jak se můžete najednou zbavit nejen chladničky, ale i dalších vysloužilých spotřebičů. Můžete si totiž objednat svoz elektroniky přímo od domu. „Pro spotřebiče s celkovou váhou nad deset kilogramů si mohou lidé online objednat svoz, který je za splnění hmotnostních a rozměrových podmínek bezplatný, a to díky naší službě Buď líný. Doslova na několik kliknutí se můžete jednoduše zbavit vysloužilých přístrojů,“ uzavíráPetr Kubernát za REMA Systém.

O společnosti REMA Systém

Hlavními aktivitami společnosti REMA Systém jsou služby zabezpečující zpětný odběr a recyklaci odpadních elektrických a elektronických zařízení, jde například o pračky, lednice, televizory, počítače, tiskárny, mobilní telefony a další přístroje. Ve spolupráci se společností REMA Battery navíc zajišťuje zpětný odběr odpadních přenosných baterií a akumulátorů.

Svým klientům REMA nabízí odborné a komplexní řešení na cestě ke splnění legislativních povinností, běžným spotřebitelům pomoc a jednoduché vyřešení starostí s nepotřebnými či vysloužilými elektrospotřebiči. V oblasti ochrany životního prostředí REMA působí od roku 2005, od kdy provozuje systém pro zpětný odběr a recyklaci odpadních elektrozařízení.

Podrobné informace najdete na adrese www.rema.cloud, informace k projektu Chytrá recyklace najdete zde: www.chytrarecyklace.cz.