Mercedes

Kolín je blízko dohodě s Geosanem za průtahy rekonstrukce Pražské ulice

Kolín 4. února (ČTK) - Do konce února bude připravena dohoda o narovnání mezi Kolínem a stavební firmou Geosan. Mohla by završit letitý spor, který vznikl kvůli zpoždění a nákladům na rekonstrukci Pražské ulice. Kvůli půlročnímu zpoždění dokončení rekonstrukce a vícenákladům, které firma požadovala oproti dohodnuté ceně, si nechaly obě strany zpracovat znalecký posudek. Podle něj má firma nárok jen asi na třetinu požadovaných vícenákladů ve výši osm a půl milionu korun. Navíc musí uhradit penále za prodlení a vady ve výši tři miliony korun. ČTK to sdělil starosta Kolína Michael Kašpar (Změna pro Kolín).

"Geosan po nás chtěl uhradit vícepráce ve výši 29 milionů korun, což jsme neakceptovali," uvedl Kašpar. Znalecký posudek, který byl dokončen vloni na podzim, podle Kašpara došel k závěru, že společnosti vznikly náklady za vícepráce ve výši osm a půl milionu korun. Posudek zároveň vyčíslil sankci za prodlevu ve výši 1,7 milionu a sankci za vady za 1,3 milionu korun. K původní ceně by měl tedy Kolín doplatit ještě pět a půl milionu korun. Pokud společnost dohodu nepřijme, čeká obě strany podle Kašpara řešení soudní cestou.

Geosan měl Pražskou ulici opravit od května do listopadu 2018 za dohodnutou cenu 40 milionů korun. Dokončení stavby se zpozdilo o půl roku. Stavební firma označila za hlavní důvod zpoždění nepřesné technické podklady dodané městem, ze kterých nebylo zřejmé, že v místě rekonstrukce tvoří podklad skála. Vyplývá to z prohlášení na webu společnosti. Firma za to požadovala dalších 29 milionů korun. Kolín je podle Kašpara neuhradil a pozastavil i původní platby firmě. Na začátku roku 2021 se Kolín se stavební firmou dohodly, že si nechají k celé věci zpracovat znalecký posudek stavební fakultou ČVUT. Měl jasně určit, zda lze některé z prací v rámci oprav Pražské považovat za vícepráce.

Rekonstrukci Pražské ulice pojal Kolín jako jednu z největších úprav širšího centra města v posledních letech, vzešla z architektonické soutěže z roku 2016.