Kolín chystá opravu fasády městského divadla

Kolín 28. prosince (ČTK) - Kolín chystá opravu fasády městského divadla, na budově by měly být mimo jiné osazeny původní sochy múz. Práce jsou naplánované na rok 2023. Pokud by město mělo na akci dost peněz, mohla by se uskutečnit už v příštím roce, uvedl starosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).

Kolik bude oprava stát, ukáže až projektová dokumentace. "Určitě se budeme bavit o ceně minimálně deset milionů korun," uvedl Kašpar. Zpracování projektové dokumentace již radní zadali, hotová bude během pěti až šesti měsíců.

Kolínské divadlo je významnou funkcionalistickou stavbou československé meziválečné divadelní architektury a posledním dílem architekta Jindřicha Freiwalda v Kolíně. Divákům se poprvé otevřelo v listopadu 1939. Kašpar uvedl, že podle původního návrhu měly být na horní části budovy sochy múz, které ale nakonec skončily na půdě. Město by je na budovu při rekonstrukci fasády chtělo instalovat. "Nikdy tam nebyly umístěny a léta byly někde na půdě divadla. Jsou to velké keramické sochy a jsou k dispozici," dodal starosta.

V kolínském divadle se v minulosti prováděly různé rekonstrukční práce a úpravy interiéru. K nejpodstatnějším patřila celková rekonstrukce elektroinstalace, oprava jevištního tahového zařízení, výměna jevištní podlahy, modernizace elektroakustiky a scénického osvětlení. Ve třetím patře byla v roce 2013 otevřena městská galerie podle návrhu Davida Vávry, v suterénu vznikla další galerie a divadelní klub.