Cime 3 kvartal 2024

Kolín bude moci volně nakládat s byty stavěnými pro zaměstnance automobilky

Kolín (ČTK) - Byty, které Kolín postavil s pomocí státu v letech 2004 až 2006, už nemusí sloužit výhradně pro zaměstnance kolínské automobilky Toyota. Vláda ve druhé polovině února zrušila podmínku, kvůli které město nemohlo v 851 městských bytech zvyšovat po dobu 20 let nájem jinak než o inflaci. Novinářům to řekl starosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín). Město o změnu usilovalo několik let.

Kolín má celkem zhruba 1800 městských bytů. Nájemné v bytech určených pro zaměstnance automobilky je nyní od 75 do 85 korun za metr čtvereční. Tržní nájemné v bytě nedaleko centra se podle kolínské realitní makléřky Martiny Nádvorníkové pohybuje kolem 290 korun za metr čtvereční.

Město jednání s ministerstvem pro místní rozvoj vedlo od roku 2020. Podle Kašpara se ale návrh tehdy nedostal do vlády. "Loni jsme začali jednat znovu s novým ministrem a konečně se podařilo toto nařízení zlomit a vláda souhlasí, že pomíjí podmínka dvacetileté udržitelnosti," řekl Kašpar. Město podle něj nyní čeká na návrh smluv se Státním fondem rozvoje infrastruktury. "S byty budeme moci nakládat tak, jak potřebujeme, je to poměrně velká věc pro další roky," doplnil starosta.

Podle místostarosty Michala Najbrta (Změna pro Kolín) město kvůli nízkému nájemnému dlouhodobě tratilo, náklady na údržbu bytů v posledních letech výrazně rostly. Automobilka má podle něj nadále zájem byty využívat. "S automobilkou jsme zajedno, nyní nás čekají další jednání například o tom, kolik by jich chtěli využívat," řekl Najbrt.

Společný postup s městem potvrdil i mluvčí automobilky Toyota Motor Manufacturing Czech Republic Tomáš Paroubek. "Již v tuto chvíli nejsou byty využívány výhradně zaměstnanci, je to kolem třetiny bytů. Dlouhodobě tuto problematiku řešíme a v minulosti jsme po jednání s městem nabídli tyto byty k užívání, pokud nebyly obsazeny a bylo možné tak městské byty pronajímat městem Kolín," uvedl mluvčí na dotaz ČTK.

Část nových bytů nechalo město postavit na sídlišti pod vodárnou, část vznikla rekonstrukcí bývalých kasáren. Na stavbu bytů a budování okolní infrastruktury si město vzalo úvěry 411,5 milionu a 350 milionů korun, který stále splácí. "Drtivou většinu zaplatilo město, podpora státu byla velmi malá, přesto tam byla kvůli tehdy platnému nařízení vlády ona dvacetiletá podmínka, která nám znemožňovala cokoliv dělat," řekl Najbrt. U nově uzavíraných smluv už podle něj bude město moci zvyšovat nájemné stejně jako v městských bytech. "U bytů zkolaudovaných v roce 2006 by to jinak mohlo být až v roce 2026," doplnil.