husqvarna

Kolaudace nového pavilonu Nemocnice Pelhřimov se o půl roku oddálí

Jihlava 15. listopadu (ČTK) - Kolaudace nového pavilonu Nemocnice Pelhřimov, jehož stavba stála takřka 600 milionů korun, se o půl roku oddálí. Kvůli požadavkům hygieniků bude nejprve ve zkušebním provozu. Novinářům to dnes řekla náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová (Piráti).

"Krajská hygienická stanice si vyžádala takzvaný zkušební provoz, to znamená, že tam nastěhujeme jak veškerý provoz, tak pacienty. A hygiena zejména z důvodu hlučnosti a dalších parametrů si to potřebuje prověřit," řekla Hajnová. Kolaudační souhlas může být vydaný až na základě stanoviska hygieniků. Jeho původní termín 30. dubna 2023 dnes rada kraje oddálila na konec října 2023.

Podle Hajnové byly při výstavbě zvoleny takové technologie, aby provoz hygienickým parametrům vyhověl. Nepředpokládá proto, že by po kontrole byly nutné dodatečné investice.

Náklady stavby jsou podle zveřejněných smluv 599,6 milionu korun (bez DPH). Přes 100 milionů korun bude stát vybavení nového pavilonu. Protože je pavilon stavěný jako energeticky pasivní, mohl na něj kraj využít padesátimilionovou dotaci z Operačního programu životní prostředí, asi 50 milionů korun na dětskou část pavilonu přispěla také německé nadace Dietera Morszecka.

Pavilon péče o rodinu se začal stavět na podzim 2020. Vedle dětského, gynekologicko-porodnického a neurologického oddělení v něm budou umístěné i některé odborné ambulance. Budovy, které budou po přestěhování oddělení do nového pavilonu prázdné, chce nemocnice podle svých dřívějších sdělení až na výjimky znovu využít. K demolici je určená jen budova urologické ambulance.