Komatsu potřebu bagr

Koalice v Plzni plánuje do roku 2026 investice za 7,5 miliardy korun

Plzeň (ČTK) - Investice za víc než 7,5 miliardy Kč plánuje ve svém funkčním období koalice ANO, STAN, Pirátů a Pro Plzeň na plzeňském magistrátu. Chystá dokončení stovek nájemních bytů a přípravu stavby dalších stovek bytů, opravy tramvajových tratí, výstavbu vodovodů a kanalizací v okrajových částech města, budování patrových parkovišť a parkovacích domů, sportovišť či rekonstrukci zchátralého kulturního domu Peklo. Na řadě projektů chce také úzce spolupracovat s Plzeňským krajem, který vede podobná koalice. Své koaliční prohlášení a plány na funkční období do roku 2026 dnes novinářům představili radní.

Na investice chce město použít peníze ze svého rozpočtu, veškeré rezervní fondy, evropské, národní či krajské dotace a případně i dlouhodobé úvěry, řekl primátor Roman Zarzycký (ANO). Už v květnu by se mělo začlenit do rozpočtu několik set milionů korun navíc z loňského přebytku a také z předpokládaných vysokých dividend z Plzeňské teplárenské. Město se podle náměstka Pavla Bosáka (Piráti) nechce pouštět do obřích akcí, ty nákladné a velké bude provádět po etapách a podle aktuálních možností. Chce investovat především do projektů, které se projeví v každodenním životě lidí, například do služeb, jako je MHD nebo ceny energií. "Dohoda v rámci koalice je jako manželství, každý v něm má nějaké ambice. My máme absolutní shodu na tom, že chceme Plzeň moderní, vzdělanou, energeticky šetrnou, chytrou, zelenou, kulturní, sportovní. Chceme Plzeň přívětivou a vstřícnou pro občany," řekl primátor.

Nejsilnější opoziční uskupení Spolu (ODS,TOP 09 a KDU-ČSL) se zatím ke koaličnímu prohlášení nevyjádřilo. "Ještě jsem ho neviděl, nejdříve si ho musíme s kolegy prostudovat, porovnat s projekty a s rozpočty. Vyjádříme se před příštím jednáním zastupitelstva," řekl ČTK předseda klubu David Šlouf (ODS). ODS je nyní poprvé od svého vzniku v roce 1991 na plzeňském magistrátu v opozici. Koalice má 28 z 47 mandátů v zastupitelstvu, Spolu 15 mandátů.

Koalice se chce věnovat stavbě nájemních bytů, postaví nové bytové domy v Zátiší, domy pro seniory a mladé rodiny v Křimicích, Malesicích či v Červeném Hrádku a revitalizuje městské domy. Nová sportovní hala by měla být na Borských polích, v Liticích vznikne sportovní areál se čtyřmi hřišti pro ragby či americký fotbal. Za desítky milionů město plánuje revitalizaci ústřední knihovny, zajištění bezbariérovosti a zastřešení atria v Novém divadle, zahájí opravy památkově chráněného kulturního domu Peklo, které postupně přijdou na stovky milionů korun. K plánům koalice patří také například zpracování projektů na revitalizaci nábřeží Mže a Radbuzy, rekonstrukce významných ulic, Anglického nábřeží či několika náměstí - Jiráskova, Milady Horákové a Míru. Připravují se stavby parkovacích domů na Slovanech, Lochotíně a Borech a také patrových parkovišť, řekl Bosák.

Podle náměstka pro dopravu a životní prostředí Aleše Tolara (STAN) chce město spolupracovat s Ředitelstvím silnic a dálnic na významných dopravních stavbách - na zvýšení kapacity křižovatky Belánka a rozšíření okružní křižovatky u Makra, zahájí také projekční práce a majetkovou přípravu na rozšíření nedávno dokončeného západního okruhu o dva jízdní pruhy nebo postaví nové lávky přes Rokycanskou a Karlovarskou třídu a na soutoku Radbuzy s Úhlavou. Radnice také vybírá městské objekty vhodné pro umístění solárních panelů na střechy, připravuje městský holubník, kde by měli hnízdit volně žijící holubi. Odebíráním jejich vajec by se pak regulovala jejich populace ve městě.