husqvarna

Klub Za starou Prahu nesouhlasí s návrhem přeměny hlavního nádraží

Praha (ČTK) - Klub Za starou Prahu nesouhlasí s návrhem přeměny hlavního nádraží, podle kterého by se měla zbourat velká část nové odbavovací haly. Jde podle klubu o cennou stavbu, která "patří k nejkvalitnějším poválečným stavbám nejen v Praze, ale v celé České republice". Klub to uvedl ve svém stanovisku. Návrh, který uspěl v architektonické soutěži vypsané Správou železnic (SŽ), Prahou a pražským dopravním podnikem, počítá s tím, že přední část haly zmizí a namísto ní vznikne prostranství zastřešené dřevěnou konstrukcí. Zástupci Prahy a SŽ představili návrh tento týden.

"Odbavovací hala je vynikajícím dílem architektonického týmu Jana Bočana, Josefa Dandy, Zdeňka Rothbauera a Jana a Aleny Šrámkových," uvedl klub ve stanovisku. Upozornil také na to, že hala je podle vyjádření ministerstva kultury spolu s historickou Fantovou budovou památkově chráněna, o čemž měli vyhlašovatelé soutěže její účastníky včas seznámit, aby tomu přizpůsobili své návrhy.

"Odbavovací hala je chráněna autorskými právy, která jsou nepominutelná, a lze předpokládat jejich důsledné uplatnění, jak dokládá stanovisko Daniely Bočanové, která je dědičkou autorských práv jednoho z hlavních autorů projektu," uvádí dále stanovisko. Demolice velké části haly je podle klubu nepochopitelná i z toho důvodu, že byla před více než deseti lety za 1,2 miliardy korun zrekonstruována. Nahrazení haly otevřenou pergolou navíc podle klubu sníží komfort pro cestující.

Za absurdní klub označil fakt, že Správa železnic plánuje nákladnou demoliční přestavbu nedávno opravené nádražní haly a zároveň obhajuje demolici rovněž památkově chráněného železničního mostu na Výtoni mimo jiné i z ekonomických důvodů, přičemž argumentuje nákladností případné rekonstrukce.

V mezinárodní soutěži na přeměnu nové haly, přilehlých Vrchlického sadů a podobu tramvajové trati plánované od Národního muzea kolem nádraží do Bolzanovy uspěl návrh kodaňského studia Henning Larsen Architects. Dominantním prvkem návrhu je velká dřevěná konstrukce, které se má klenout nad novou odbavovací halou směrem k Vrchlického sadům. Zároveň má zmizet velká část haly, zachována má být část pod magistrálou. Nové prostranství před nádražím má s úrovní magistrály propojit široké schodiště, na které naváže nový přechod přes frekventovanou silnici k Fantově budově.

Vítězné studio má nyní svůj návrh rozpracovat do architektonické studie, ke které se bude moci vyjádřit veřejnost. Návrh po pondělním zveřejnění sklidil kritiku a vznikla proti němu on-line petice, kterou zatím podpořilo přes 1800 lidí.