Cime 2 kvartál 2024

Klatovská nemocnice připravuje nový pavilon až za 500 milionů Kč

Klatovy 21. března (ČTK) - Nedávno dostavěná Klatovská nemocnice, druhá největší v Plzeňském kraji, připravuje nový pavilon, stát by mohl až 500 milionů korun. Hlavní akutní lůžkové zařízení patřící kraji musí ale nejdřív dokončit stavbu dialýzy a urgentního příjmu za desítky milionů korun. ČTK to řekl ekonomický náměstek hejtmanky Pavel Karpíšek (ODS).

"V první fázi se musí dostavět dialýza, aby byla v důstojných prostorách a koncepčně zapadala," uvedl. Projekt je připraven pro stavební povolení. Dále se musí vybudovat urgentní příjem, protože nemocnice je v seznamu komplexních pracovišť ČR. Kraj na něj vydá také desítky milionů. "Je třeba letos stavbu zahájit. Je to důležité pro funkčnost nemocnice, ve Fakultní nemocnici v Plzni se ukázalo, jak dobře funguje," řekl.

Paralelně se podle náměstka bude připravovat nový pavilon, který podle jeho odhadu přijde na 300 až 500 milionů Kč podle vybavení a toho, jaká oddělení se tam přestěhují. "Nemocnice ho potřebuje. V nové budově jsou menší oddělení s menším počtem lůžek. A když přijdou takové situace, jako je teď, a některá oddělení se musí překlápět na covidová, tak to v běžném provozu dělá problémy," uvedl. Nový pavilon by se mohl začít stavět příští rok, ale spíše až v roce 2023.

Novostavba klatovské nemocnice za více než 1,4 miliardy korun začala fungovat koncem roku 2012 a hned poté se začalo mluvit o potřebě dalšího pavilonu, jehož stavba se odložila. Šestipodlažní monoblok a přilehlý parkovací dům pro 200 aut byl největší investicí v dosavadní historii kraje. Z jeho pokladny šla téměř miliardy korun, dalších asi 450 milionů Kč byla dotace z EU. "Klatovská nemocnice je po plzeňské fakultní nemocnici druhé největší zdravotnické zařízení v kraji a díky novostavbě také nejmodernější nemocnice druhého typu ve střední Evropě," řekl tehdejší krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD), dnes ředitel fakultní nemocnice. Nemocnice má 18 oborů, 295 lůžek, z toho 240 v novostavbě. Zaměstnává asi 670 lidí a neustále hledá lékaře, sestry, sanitáře či pečovatele. Ročně hospitalizuje přes 13.000 lidí. Nemocnice, 50 ambulancí a odborných poraden ročně ošetří či vyšetří asi 150.000 pacientů, v porodnici se narodí 800 až 900 dětí. Předloni opravila ubytovnu s 21 byty pro zaměstnance.