Mercedes

Klášterec nad Ohří má hotovou studii na rozvoj Lázní Evženie

Klášterec nad Ohří (Chomutovsko) - Klášterec nad Ohří na Chomutovsku vybral architektonickou studii na rozvoj Lázní Evženie. Studie počítá s výstavbou moderního objektu pro ubytování a lázeňský provoz s kapacitou až 200 lůžek. V blízké době se na záměr začne připravovat projekt. Odhadované náklady přesahují 300 milionů korun, řekl dnes ČTK starosta Štefan Drozd (Strana soukromníků ČR).

"Brzy se začne připravovat projekt, který by mohl byt hotový včetně stavebního povolení začátkem příštího roku. Poté uvidíme, jakou půjdeme cestou. Osvědčila se nám u stavby kulturního domu metoda Desing & Build, kdy vybraná firma dodá projekt a pak následně provede i stavbu, což by bylo rychlejší," řekl starosta. V případě, že by radnice vybrala jednu firmu na projekt i stavbu, začít stavět by mohla v roce 2025. Stavební práce by měly trvat zhruba rok.

Cílem města je pozvednout místní lázeňství a zaměřit ho na léčebně rehabilitační péči. Na záměru pracuje společně se společností Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníkách. Místní uhličité minerální prameny patří k jedněm z nejkvalitnějších vod v České republice. Jsou vhodné nejen k pitné kúře, ale zejména k externímu použití, například ke koupelím.

Studie navrhuje nadčasový a moderní objekt s kapacitou 200 ubytovaných, s restaurací, lobby barem, balneoprovozem, vodoléčbou, elektroléčbou, masážemi, tělocvičnou, posilovnou, ordinacemi či pobytovou terasou. Lázeňský dům bude sloužit nejen lázeňským hostům, ale i ambulantně, kdy ho budou moci využívat i místní obyvatelé. Objekt bude bezbariérový, součástí budou také fotovoltaické panely a zelené střechy. Parkovací kapacitu zajistí podzemní parkování a přilehlé plochy před domem. V plánu jsou také úpravy přilehlého parku.

Přesné náklady stavby ukáže až hotová projektová dokumentace. Odhady jsou nyní mezi 300 a 400 miliony korun. Na investici se bude podílet menší částí město, zbytek dají Priessnitzovy lázně. Společně budou usilovat o dotace, podle starosty ale zatím podobný program nebyl vypsán.

Radnice usiluje o rozvoj lázeňství řadu let. Počátky lázeňství ve městě sahají až do 19. století, kdy byl nalezen první léčivý pramen Evženie. Nynější areál jako lázně podle starosty takřka nefunguje. Disponuje 40 lůžky, nabízí zejména wellness a některé lázeňské služby v krátkodobých pobytech.