husqvarna

Kladno nebude zvedat daň z nemovitosti, vedení města nechce více zatížit lidi

Kladno (ČTK) - Kladno nebude zvedat daň z nemovitosti pomocí místního koeficientu, vedení města nechce více zatížit obyvatele. Vláda měla podle primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno) hlavně plošně škrtat ve výdajích státu, nikoliv hledat možnosti, kde si zvednout příjem, uvedl dnes v reakci na vládní konsolidační balíček primátor největšího středočeského města. Souhrn opatření, který kabinet představil ve čtvrtek, mimo jiné počítá se zvýšením sazby daně z nemovitostí. Dodatečný výnos daně, která doposud připadla celá obcím, půjde do státního rozpočtu.

Součástí balíčku, který má snížit státní dluh a konsolidovat veřejné finance, je například i přesun přepravy a skládkování komunálního odpadu ze snížené 15procentní sazby do základní sazby DPH ve výši 21 procent. "Jako město určujeme například ceny tepla, nájmů a pronájmů, jízdenek či výši komunálního odpadu a snažíme se ceny služeb a poplatků udržet, letos jsme poplatek za odpad dokonce odpustili úplně. Kdybychom k tomu přistupovali obdobně jako vláda, stali bychom se městem, kde by nebylo k žití," popsal Volf.

Primátor už letos v březnu oznámil, že daň z nemovitosti zvedat město nebude a jeho stanovisko se nemění. "Neumím si to představit, jde o další zátěž lidem," doplnil Volf. Obce mohou nyní zvýšit daň z nemovitosti pomocí místního koeficientu v rozmezí 1,1 až pět, kterým se násobí základní sazba stanovená podle počtu obyvatel.

Mluvčí mladoboleslavské radnice Šárka Charousková dnes v reakci na vládní daňový balíček sdělila, že město nebude zvyšovat poplatek za svoz odpadu, naopak má v plánu ho snížit. "Proto už od letoška funguje v Mladé Boleslavi bioplynka pro bioodpad a do budoucna zde v další etapě vznikne centrum zpracování komunálního odpadu, takže skládkovat se bude úplné minimum odpadu," dodala mluvčí.