Cime 4 kvartal 2024

Když inflace požírá úspory. Na co se zaměřit?

Všichni z nás pociťují důsledky inflace ve svých peněženkách a na bankovních účtech. Náklady na život se zvyšují a jediné, co můžeme dělat, je snažit se maximálně snížit výdaje a omezit se pouze na ty nezbytné. Na individuální úrovni toho víc pro ekonomickou situaci udělat nemůžeme. Je proto lepší zaměřit se na možnosti, které ovlivnit můžeme.

Možná přemýšlíte, jestli je investování v době recese opravdu dobrý nápad.  Ale zamyslete se nad tím takto: Pokud vás k investování dosud nic nemotivovalo, tak nyní v čase, kdy váš volný kapitál ztrácí každý den na hodnotě, není na co čekat. „To samozřejmě ale neznamená, že se po hlavě vrhnete do investování na základě doporučení prvního finančního poradce, kterého potkáte. Začněte se v investování vzdělávat, přečtěte si jaké jsou možnosti investování a začněte investovat od malých částek do více projektů či aktiv,“ doporučuje pro začátek Jan Večerka, zkušený investor a zakladatel crowdfundingové realitní platformy BrikkApp.

Je čas změnit strategii

Inflace může spolu se změnou cen, ovlivnit i vaše úspory a výši finančních prostředků, které si často odkládáte pro případ nenadálých finančních problémů. Pokud budete mít všechny své peníze na obyčejném či spořicím účtu v bance, začne je v průběhu let ubírat inflace. Cíle, na které si tak spoříte, se mohou brzy stát nedosažitelnými.

Situace je pro všechny stejná, a i lidé z byznysu svoje možnosti a dlouhodobé plány nyní přehodnotili. Stejně tak to měl i Večerka z crowdfundingové realitní platformy BrikkApp„Investuji již mnoho let podle kritérií, které jsem si stanovil a své strategie se dlouhodobě držím. V posledním roce jsem nicméně řešil i co s penězi, které bych za standardních okolností považoval za svůj pohotovostní fond na bankovním účtu. Bohužel, ne všechny banky se postavili čelem k situaci, kdy si ukládají za dobrá procenta peníze v ČNB, ale procenta na spořících účtech nechali násobně nižší.“   V praxi to vysvětluje na jednoduchém příkladu. „Představte si, že máte uloženo 250 tisíc korun na bankovním účtu při roční inflaci 10 % a úrokové míře v bance na úrovni 2 %. V nominálním vyjádření budete mít na vašem bankovním účtu po roce 255 tis. Kč, v reálném vyjádření si za tuto částku koupíte jako za 229 500 Kč o rok dříve.”

Zároveň je v pořádku, že se o své investice obáváte, zejména poté, co v roce 2022 došlo k výrazným propadům na akciových i dluhopisových trzích. A pustit se do investování v době takové volatility může působit děsivě. Nicméně, pokud zaujmete investiční přístup, který je vhodný pro vaši konkrétní finanční situaci a reálný časový horizont, a podaří se vám správná alokace aktiv, máte dost velkou šanci uspět a dokonce inflaci předběhnout.

Do čeho aktuálně (ne)investovat?

Po období vysoké inflace a rychlém zvýšení úrokových sazeb v roce 2022 se investoři mohou vzpamatovat. Akcie strávily většinu roku v útlumu, dokonce vstoupily do medvědího trhu, a vzhledem k tomu, že česká ekonomika hned v lednu vstoupila do recese, si investoři mohou myslet, že není kam investovat. Prodlužte si však svůj investiční horizont a rok 2023 by vám mohl připravit dobré výnosy na pozdější období.

Jak to s nejčastějšími investičními příležitostmi vidí odborník Jan Večerka?

  • akcie

Akciové trhy jsou náchylné ke značným výkyvům a vzhledem k současnému stavu ekonomiky může investice do akcií představovat vyšší riziko než obvykle.

Pokud plánujete investovat do individuálních akcií, a ne do indexů, tak bych to doporučili pouze investorům, kteří mají čas a chuť se intenzivně věnovat průzkumu dané firmy nejen v době nákupu, ale po celou dobu držení dané akcie.

  • dluhopisy

Pokud se bavíme o státních dluhopisech, ty mohou být někdy lákavou volbou, zejména pokud hledáte spolehlivou a málo rizikovou investici. Na druhou stranu nabízí relativně malé výnosy v porovnání s mírou inflace.

  • zlato, stříbro

Ačkoli je hodnota těchto drahých kovů historicky poměrně stabilní a s časem mají tendenci se zhodnocovat, mohou podléhat kolísavým výkyvům cen. Je také nezbytné zvážit případné poplatky za skladování nebo dodání. Další nevýhodou je nízká likvidita a možnost prodeje přes velmi omezený počet zprostředkovatelů.

  • kryptoměny

Rozhodování zde je obtížné, protože hodnota kryptoměn může být neuvěřitelně volatilní. Ekvivalentně můžeme říct, že sázení či hazardní hry jsou taktéž pro mnohé lukrativní způsob příjmu, a přesto na nich většina hráčů tratí.

  • nemovitosti 

Velkým hitem poslední doby jsou mikroinvestice do nemovitostí a ukazují se jako výhodný způsob investování i v době vysoké inflace. Skrze některé platformy je možné investovat již od 500 kč do projektů po celé Evropě a diversifikovat tak riziko nejen díky různým regionům, různým měnám (eurozóna vs. koruny), ale i skrze různé typy nemovitostí od komerčních, rezidenčních či po půdu. Navíc možný výnos tohoto typu investování se pohybuje mezi 7–12 % za rok. Oproti loňsku vidí v BrikkApp nárůst vyplácených úroků ve výši 1–2 %. Projekty, které nabízí mají typický investiční horizont 12–24 měsíců a jsou proto přesvědčeni, že v tomto horizontu jejich projekty i při současné inflaci obstojí. 

Každý typ investice má svá pro a proti. Také u výše popsaných možností, jak zhodnotit své úspory, existují kladné a záporné vlastnosti.

Touha po zisku, investiční horizont a strach

Značný vliv hraje i investiční horizont. Podle této definice mají pasivní investoři tendenci nakupovat a držet investice dlouhodobě s minimálními zásahy, čímž poskytují čas na růst hodnoty investice v závislosti na změnách na trhu. Pokud tedy na výdělek nespěcháte a nechcete investování dávat více energie, cesta pasivního investora bude ta vaše. Avšak pokud je vaším koníčkem aktivní sledování trhů a jste nedočkaví, budete patřit mezi aktivní investory zaměřené na krátkodobé zisky. „Osobně preferuji dlouhodobé investice. To je také důvod, proč jsem se stal podnikatelem. Investice do vlastního podnikání je vždy dlouhodobá. Dále mám za sebou řadu nemovitostních investic a samozřejmě investuji přes naši nemovitostní aplikaci BrikkApp. Jedná se tedy o kombinaci dlouhodobých a střednědobých investic. Zároveň díky BrikkApp investuji do projektů po celé Evropě,“ říká Večerka, investor a zakladatel crowdfundingové realitní platformy BrikkApp.

Diverzifikace se vyplatí vždy

Jak připravit své portfolio na inflaci či jakákoliv další recesi tak, aby vás nepřekvapila? Jednoduše nesázejte vše na jednu kartu. Možná se tím sníží celková výnosnost, ale vždycky je lepší mít alespoň nějakou jistotu a právě diverzifikací snižujete riziko celkové ztráty.  Rozložení rizika mezi různé podíly je osvědčenou metodou tvorby portfolia, která je použitelná jak pro strategie boje proti inflaci, tak pro strategie růstu aktiv.

Pokud je pro vás investování zcela nové, nepouštějte se raději do žádných větších investic bez získání všech potřebných informací. Pokud chcete ze začátku vložit jen menší část svého kapitálu, skvěle se pro to hodí například již zmiňovaný realitní crowdfunding, kde často nejnižší možná investice začíná už na několika tisících korun.