Cime 2 kvartál 2024

Karviná chystá rekonstrukci historických koníren v parku Boženy Němcové

Karviná (ČTK) - Karviná připravuje rekonstrukci historických koníren v parku Boženy Němcové. Mohly by se stát novým zázemím komunitního života ve městě. Součástí stavebních prací by mělo být i vybudování přírodního inhalatoria solanky. Novinářům to dnes sdělil náměstek primátora Lukáš Raszyk (ČSSD).

V současnosti město chystá projektovou dokumentaci pro stavební povolení, které by chtělo získat ještě v letošním roce. "Chceme, aby zrekonstruované objekty sloužily komunitnímu životu v Karviné. V jedné z budov počítáme s větším multifunkčním sálem. Využívat by ho mohl například dětský pěvecký sbor Permoník. Součástí objektů bude také bistro a zázemí pro kreativní záležitosti,“ uvedl Raszyk.

V bezprostřední blízkosti zámeckých koníren pak chce město nechat vybudovat inhalatorium, kde by lidé mohli inhalovat jodobromovou solanku. "Inspirovali jsme se v našem polském partnerském městu Jastrzębie-Zdrój, kde mají dvě hojně využívaná inhalatoria. První se nachází v lázeňském parku a druhé v areálu Nedělního centra odpočinku,“ doplnil Raszyk.

V parku Boženy Němcové se už druhým rokem pracuje také na revitalizaci jezera, které by v příštím roce mělo být odbahněné a znovu vhodné ke koupání. Součástí projektu jsou i úpravy břehů jezera a zvětšena bude také plocha jednoho z ostrovů, u něhož budou instalována dvě mola. Další ostrov se propojí lávkou s břehem. Kolem vodní plochy vznikne stezka pro pěší s odpočívadly, lavičkami a odpadkovými koši. V plánu je i výsadba. "Počítáme s vysázením nových 1700 stromů a 300 keřů,“ uvedl primátor Jan Wolf (ČSSD). S odbahněním jezera se začalo loni v srpnu. Kvůli ochraně chráněných živočichů bude pokračovat opět letos v létě.

Město se snaží postupně zvelebovat i další relaxační místo ve městě, kterým je Karvinské moře. "Jedná se o rekultivaci území dotčeného těžební činností o rozloze 145 hektarů, což z něj činí největší rekultivační projekt na Moravě a ve Slezsku, který má svým rozsahem v České republice srovnání pouze v rekultivacích po povrchové těžbě hnědého uhlí v severních Čechách. Samotná vodní plocha má rozlohu 32 hektarů," připomněl mluvčí magistrátu Lukáš Hudeček.

Loni stavbaři kolem vodní nádrže vybudovali tříkilometrovou komunikaci, kterou lze využívat pro in-line bruslení, cyklistiku či procházky. V lokalitě přibyla travnatá pláž i nový mobiliář. "I v letošním roce se mohou návštěvníci Karvinského moře těšit na novinky. Ve spolupráci s Moravskoslezským krajem plánuje vybudování vyhlídkového a odpočinkového mola, ke kterému by mohly do budoucna být ukotveny k zapůjčení lodičky. Počítáme s napojením na dosavadní cyklostezky a chceme získat dotace na pořízení mobilního kontejneru, ve kterém by fungovalo bistro a půjčovna lodiček nebo paddleboardů,“ uvedl náměstek primátora Andrzej Bizoń (za ČSSD).