Mercedes

Karlovy Vary chtějí mít do konce roku hotové studie na tři parkovací domy

Karlovy Vary (ČTK) - Karlovy Vary chtějí mít do konce roku hotové architektonické studie na stavbu tří parkovacích domů, které mají výrazně zlepšit parkování v centru lázeňského města. Jedná se o lokality u Galerie umění, v Polské ulici a v areálu bývalých Služeb Kattenbeck. O způsobu financování, ale i budoucím provozování by se mělo rozhodnout zřejmě v příštím roce, řekl dnes novinářům karlovarský radní Petr Bursík (ODS).

Magistrát si před několika lety nechal zpracovat studii, která navrhla až sedm parkovacích domů po celém městě. Kromě lázeňského centra by měly vzniknout i na sídlištích, kde jsou možnosti parkování pro místních obyvatele rovněž omezené.

Na tři parkovací domy v centru si nyní město nechá vypracovat architektonické studie. Mají být v lokalitách, které jsou součástí památkové zóny a jsou zde určité požadavky na vzhled objektů. Stát budou studie přibližně 2,5 milionu korun a hotové by měly být do konce roku.

"Následně by se rozjela projektová příprava do dalších stupňů. V rámci vedení města pak budeme řešit, jestli budeme vypisovat všech sedm parkovacích domů jako jednu skupinu, nebo půjdeme salámovou metodou, že postavíme nejdříve jeden objekt a potom další," řekl Bursík. Jejich stavba bude ale pro město, kde žije přibližně 48.000 obyvatel, velmi nákladná. Stála by zhruba miliardu korun. Vedení města chce proto oslovit soukromé investory, kteří by se mohli podílet na stavbě, nebo i budoucím provozu.

Nedostatek parkovacích míst trápí krajské město řadu let. Problémy nastávají hlavně v době Mezinárodního filmového festivalu, kdy bývají všechna parkoviště obsazená a řidiči parkují i na nevyhrazených místech. Policisté na festivalu minulý týden řešili přes 800 dopravních přestupků. "Je to téměř stoprocentní nárůst, takže je vidět, že s dopravou mají Karlovy Vary velké problémy a budeme se na to zaměřovat pro příští rok, protože ta situace byla neúnosná," řekla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).