husqvarna

Karlovy Vary chtějí do konce roku vybrat studii na rekonstrukci Chebského mostu

Karlovy Vary 12. října (ČTK) - Karlovy Vary chtějí do konce roku vybrat architektonickou studii na rekonstrukci Chebského mostu. Studie má navrhnout novou podobu betonové konstrukce, ta současná je v havarijním stavu. V příštím roce chce město připravit projektovou dokumentaci. Se stavebními pracemi by se mělo vzhledem ke stavu mostu začít na podzim roku 2024, řekl dnes novinářům náměstek primátorky Karlových Varů Petr Bursík (ODS).

Město nechalo v roce 2019 udělat diagnostický průzkum mostu, který ukázal, že se musí do pěti let kompletně opravit, jinak by se důležitá spojnice v centru města musela uzavřít. Oprava mostu je jednou z priorit současného vedení, které pravděpodobně povede krajské město i v následujících čtyřech letech.

Magistrát vybral čtyři architektonické kanceláře, které mají zpracovat studie, jež ukážou budoucí podobu mostní konstrukce. Město za ně zaplatí dva miliony korun. Vítězný návrh vybere odborná komise letos v prosinci. "Studie má řešit vizuál a návrh konstrukce mostu. Tak, jak ten most vidíme, tak je potřeba ho zachovat, protože je to kulturní památka. Do toho mostu se bude vkládat nová betonová konstrukce a jde o to, abychom tu konstrukci nějak vizuálně pojali, aby se zachovala krása toho mostu," řekl Bursík.

Pětiobloukový silniční kamenný most přes řeku Ohři byl do provozu uveden v roce 1869. V 80. letech 20. století byla na jeho horní část umístěna betonová deska, po které dnes jezdí auta a chodí chodci. Skládá se ze tří částí. První úsek vede přes železnici, druhý přes řeku a třetí přes průtah městem. Připravovaná studie a následně rekonstrukce se bude týkat první a druhé části mostu. Přesnou cenu ukáže až hotový projekt. Náklady se odhadují na několik stovek milionů korun.

Karlovy Vary už minulý rok vyřešily havarijní stav Dvorského mostu přes Ohři. Za 150 milionů korun daly vyrobit nový most. V plánu je také oprava Ostrovského mostu, který je rovněž ve špatném technickém stavu. Podle odhadů přijde zřejmě na stamiliony korun.