husqvarna

Karlovarskému kraji hrozí, že bude muset vrátit část dotace na obchvat M. Lázní

Karlovy Vary (ČTK) - Karlovarskému kraji hrozí, že bude muset vrátit část dotace, kterou získal před lety na výstavbu silničního obchvatu Mariánských Lázní. Z celkových 150 milionů korun by měl příjemce, kterým byla Krajská správa a údržba silnic Karlovarského kraje, vrátit 28 milionů korun kvůli údajnému pochybení v tendru na dodavatele stavby. Podle hejtmana Petra Kulhánka (za STAN) šlo pouze o formální pochybení. Kraj se bude bránit, řekl ČTK Kulhánek.

"Jde o standardní průběh veřejných zakázek. Podle ministerstva pro místní rozvoj mohlo dojít k porušení zákona o veřejných zakázkách," řekl Kulhánek. Ministerstvo podle něj tvrdí, že při výběrovém řízení nebyl vyloučen některý z uchazečů, který neměl dostatečnou odbornou kvalifikaci. Hejtmanství se chce proti vrácení dotace bránit právní cestou. "Úspěšnost máme v těchto případech vysokou," dodal hejtman.

Podle ředitele Krajské správy a údržby silnic Jiřího Šlachty mělo jít o subdodavatele stavby. Nedodal totiž potřebné dokumenty o technické kvalifikaci.

Stavba obchvatu Mariánských Lázní začala na jaře roku 2018. Úsek o délce 2,5 kilometru měl přinést výrazné zklidnění dopravy v lázeňském městě i v sousední Velké Hleďsebi. Otevřel se na konci roku 2020. Náklady byly tehdy 266,7 milionu korun. Zhruba 150 milionů korun byla evropská dotace z programu IROP, zbytek zaplatil Karlovarský kraj z vlastního rozpočtu.