Cime 2 kvartál 2024

Jurečka: Doplatky na bydlení by se měly od roku 2024 řídit cenovými mapami

Karlovy Vary (ČTK) - Doplatky na bydlení by se měly od příštího roku řídit podle cenových map nájemného, které chce nechat zpracovat ministerstvo práce a sociálních věcí. Uvedl to dnes ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) při návštěvě Karlovarského kraje. Cenové mapy by měly stanovit obvyklou výši nájemného nejen v každé obci a městě, ale i v lokalitách menšího rozsahu. Opatření by mělo omezit takzvaný obchod s chudobou, na kterém vydělávají pronajímatelé bytů a ubytoven.

"Já bych byl rád, kdybychom ty revize v oblasti podpory bydlení, ať už příspěvku na bydlení nebo doplatku na bydlení, byli schopni zrealizovat už v průběhu roku 2024. Některé věci budeme chtít řešit už od 1. ledna a některé, ty systémové, výraznější, které souvisí s celou revizí celého sociálního systému, tak ty bychom chtěli realizovat v průběhu roku 2024," uvedl dnes Jurečka.

Některá města v Karlovarském kraji se dříve snažila vyhlašováním tzv. bezdoplatkových zón řešit neúnosnou situaci, kdy někteří pronajímatele, "obchodníci s chudobou" lidem v sociální nouzi pronajímají byty za extrémně vysoké částky, jež pak proplácí stát. Tyto bezdoplatkové zóny však v roce 2021 zrušil na návrh části senátorů Ústavní soud (ÚS), podle něj zóny zasahovaly do práva na zajištění základních životních podmínek v oblasti bydlení a nerozlišovaly mezi původci a oběťmi problémů.

Některá města pak například přistupují k tomu, že sama vykupují byty na trhu, aby se k nim obchodníci s chudobou nedostali a nevyužívali je pro pronájem, který pak stát masivně dotuje. Koncentrace takových bytů nebo ubytoven druhotně vede i ke vzniku vyloučených lokalit. Navíc výrazně deformuje situaci na realitním trhu, protože okolní byty a nemovitosti ztrácejí na ceně.

Jurečka dnes v Karlových Varech mimo jiné řekl, že při revizi systému sociální podpory chce ministerstvo využít i daleko podrobnější a rychlejší data o žadatelích o dávky. Například by úřady práce měly mít možnost sledovat příjmy žadatelů měsíčně, nikoli čtvrtletně jako dosud. I při tvorbě cenových map chce ministerstvo spolupracovat se subjekty přímo v daných oblastech.

Hlavním cílem je podle Jurečky dostat peníze na sociální podporu k lidem, kteří je skutečně potřebují.