JIž třetí senátní výbor doporučil senátorům zamítnout nový stavební zákon
Praha 30. června (ČTK) - Již třetí senátní výbor doporučil horní komoře zamítnout nový stavební zákon. Po hospodářském a ústavně právním výboru dnes vydal zamítavé stanovisko i výbor pro územní rozvoj a veřejnou správu. ČTK to řekl zpravodaj výboru Lukáš Wagenknecht (SEN21 a Piráti). "Zákon obsahuje mnoho vad. Vzhledem k danému času, který na to tady byl, nebylo možné vady odstranit,“ řekl senátor ČTK. Senát má zákon projednávat ve čtvrtek a podle dostupných informací ho zřejmě zamítne. Znovu by se jím musela zabývat Sněmovna a pro jeho prosazení by bylo zapotřebí nejméně 101 poslanců.
Nový stavební zákon se připravuje několik let. Vláda si od něj slibuje rychlejší stavební řízení. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), která zákon předkládá, zastává názor, že neschválit ho by byla promarněná šance a hazard s budoucností země.
Podle Wagenknechta skrývá zákon také některá korupční rizika. Pro zamítavé stanovisko ve výboru hlasovala většina členů, pouze jeden se zdržel, zákon nepodpořil žádný člen výboru. Senátorům se nelíbí hlavně to, že zákon přesouvá stavební úřady zcela pod stát. Vznikl by Nejvyšší stavební úřad a pod ním jednotlivé krajské stavební úřady s územními pracovišti organizovanými podobně jako finanční správa. Úředníci by si podle dřívějšího vyjádření ministryně mohli vzájemně pomáhat na těch úřadech, kde by se sešlo víc záměrů.
"Předpokládáme, že Senát vrátí nový stavební zákon do Sněmovny. Bohužel se nám nepodařilo senátory přesvědčit, že jedině profesionální státní stavební správa konečně zajistí dodržování lhůt a nezávislost úředníků stavebních úřadů," uvedla ministryně Dostálová v reakci pro ČTK prostřednictvím tiskového odboru svého ministerstva. Ministryně věří, že ve Sněmovně najde pro zákon podporu.
Při předchozím schvalování ho odmítli podpořit poslanci KSČM. Vadilo jim, že prošel pozměňovací návrh, který umožní, aby obytné místnosti nemusely mít okna. "O podpoře opět jednáme i s KSČM. Ta si potřebu rekodifikace velmi dobře uvědomuje, vadil jí ale pozměňovací návrh, který odstranil u bytů povinnost otevíratelných oken a přirozeného větrání. My jsme s tímto pozměňovacím návrhem nesouhlasili, proto společně hledáme řešení, jak tyto parametry legislativně zachovat," uvedla ministryně. "Věřím, že se poslanci zachovají odpovědně a stavební zákon ještě v červenci schválí. I s opozicí se na většině principů nového zákona shodujeme, neschválit jej bych považovala za promarněnou šanci a hazard s budoucností země," dodala.