husqvarna

Jihovýchodní obchvat Otrokovic na D55 chce ŘSD plně zprovoznit v listopadu

Otrokovice (Zlínsko) 7. října (ČTK) - Plné zprovoznění jihovýchodního obchvatu Otrokovic na Zlínsku, který je součástí dálnice D55, plánuje Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) v listopadu. V tiskové zprávě to dnes uvedla Lucie Trubelíková ze zlínského pracoviště ŘSD. Od konce letošního června řidiči obchvat využívají v provizorním režimu. Jezdí se pouze jedním pásem dálnice, a to v jednom pruhu v každém směru.

"Už máme kompletně hotovou pokládku asfaltových vrstev ve druhém, zatím nezprovozněném, jízdním pásu a aktuálně doděláváme vodorovné dopravní značení. Současně intenzivně pracujeme na výstavbě okružní křižovatky v Napajedlích. Finální zprovoznění obou jízdních pásů včetně nové okružní křižovatky se řidiči dočkají už příští měsíc," uvedla Trubelíková. Kruhový objezd propojí dálnici se silnicí I/55.

Řidiči nyní mohou po nové části obchvatu jezdit rychlostí do 80 kilometrů v hodině. Je dlouhá přes 3,1 kilometru. Její součástí je podle Trubelíkové vybudování čtyř mostů, jedné mimoúrovňové křižovatky, jedné okružní křižovatky, tří protihlukových stěn a jedné opěrné zdi. Práce začaly na podzim 2018. Náklady na vybudování jihovýchodní části obchvatu přesáhnou 710 milionů korun bez DPH. Severovýchodní úsek obchvatu Otrokovic, který je taktéž součástí dálnice D55, řidiči využívají od roku 2006.

Dosud je v plném provozu přes 16 kilometrů dálnice D55 mezi Hulínem na Kroměřížsku a Otrokovicemi. Kromě jihovýchodního obchvatu Otrokovic se nyní staví i úsek dálnice mezi Babicemi a Starým Městem na Uherskohradišťsku a Starým Městem a Moravským Pískem na Hodonínsku. S jejich dokončením počítají silničáři v roce 2024.

Po kompletní dostavbě by měla dálnice D55 v budoucnu propojit střední, jihovýchodní a jižní Moravu. Dlouhá bude zhruba 100 kilometrů, u Břeclavi se napojí na dálnici D2.