Komatsu potřebu bagr

Jihomoravský kraj vypsal dotaci na podporu výstavby bytů pro seniory

Brno 11. ledna (ČTK) - Jihomoravský kraj vypsal pro letošní a příští rok dotaci na podporu výstavby tzv. bytů zvláštního určení, které mají sloužit pro lidi v nepříznivé sociální nebo zdravotní situaci. Jde například o seniory nebo lidi se zdravotním postižením. V průběhu dvou let plánuje kraj rozdělit v tomto programu 30 milionů korun. Dotační titul vypisuje už podruhé. Radní to dnes po svém jednání řekli novinářům.

"Tento program má pomoci řešit problém s dostupným bezbariérovým bydlením v menších městech a obcích. Chceme takto podpořit, aby vzniklo dostupné bydlení pro seniory nebo lidi s handicapem tam, kde žijí, a nemuseli se za ním stěhovat mimo místo, kde mají vazby," uvedla radní pro sociální a rodinnou politiku Jana Leitnerová (Piráti).

Program je rozdělený na dva dotační tituly. V prvním z nich je vyčleněno pět milionů korun a kraj z něj sumou 200.000 až 500.000 korun podpoří přípravu projektové dokumentace na výstavbu bytů zvláštního určení. Zbylých 25 milionů korun je pak určeno na dotace na provedení stavby. Dotace pro jednu stavbu může být od 200.000 do pěti milionů korun. Dotační program je určen pro obce a jejich svazky, finanční spoluúčast by měla být 30 nebo 40 procent.