Komatsu potřebu bagr

Jihomoravský kraj vypsal dotace na bydlení pro lidi s omezenou pohyblivostí

Brno 26. ledna (ČTK) - Vypsání nového dotačního programu určeného pro speciální úpravy bydlení pro seniory a lidi s omezenou pohyblivostí na svém dnešním jednání schválili jihomoravští radní. Na tento program je v rozpočtu vyčleněno 30 milionů korun a jeho cílem je podpořit výstavbu domů s takovými byty. Dotaci mohou čerpat obce, svazky obcí nebo dceřiné společnosti vlastněné obcemi v kraji. Krajský úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

"Chceme, aby senioři mohli zůstat doma. Tam, kde to znají, kde mají přátele a rodinu a nemuseli se ve stáří stěhovat do cizích měst do velkých zařízení. Cílem je pomoct obcím, které by se bez přispění kraje do takových projektů samy nepustily," uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Dotaci z nového programu je možné čerpat na zpracování projektové dokumentace nebo na samotnou stavbu. Žádosti bude možné podávat od konce února. V případě, že chce obec získat příspěvek na projektovou dokumentaci, musí žádost podat do konce března, pokud na výstavbu, pak má čas do konce září letošního roku.

„Na dotační program jsme vyčlenili celkem 30 milionů korun. Na projektovou dokumentaci lze získat od 200.000 do 500.000 korun, na realizaci stavby pak od 200.000 do pěti milionů korun,“ dodal náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

Byty v těchto domech mají ze tří čtvrtin sloužit seniorům a zdravotně handicapovaným, z jedné čtvrtiny je mohou obce nabídnout i dalším potřebným zájemcům – například mladým rodinám nebo samoživitelům.