Cime 2 kvartál 2024

Jihomoravský kraj v létě začne opravovat silnice za 170 milionů

Brno 17. května (ČTK) - Jihomoravský kraj chce o prázdninách zahájit rekonstrukce silnic a mostů za více než 170 milionů korun. Použije na to peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury, ze kterého dostane kolem 300 milionů korun. Opravovat se bude pět mostů a téměř deset kilometrů silnic. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Investice schválili krajští radní. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje začne vybírat firmy, které rekonstrukce provedou. "Teprve v minulém měsíci jsme se dozvěděli, že stát letos krajům opět přispěje na opravy silnic. Díky tomu, že jsme nelenili v projektové přípravě a měli jsme řadu staveb přichystanou takříkajíc do zásoby, můžeme teď poměrně rychle začít pracovat," uvedl hejtmanův náměstek Roman Hanák (ČSSD).

Nový most bude v Lomnici, kde dělníci zbourají starou konstrukci a postaví novou. "Součástí stavby je i rekonstrukce téměř 700 metrů přilehlých komunikací. Cenu odhadujeme přibližně na 14 milionů korun," uvedl Hanák. Práce by měly trvat od července do listopadu.

Více než čtyři kilometry silnice se opraví v Otnicích a Újezdu u Brna. Rekonstruovaný úsek začíná kousek za mostem přes řeku Litavu a končí u náměstí s radnicí v obci Otnice. "Součástí stavby je v Újezdu u Brna i vybudování nové kanalizace na ulici Na Zámečku, nového vedení veřejného osvětlení, nových podélných parkovacích stání, míst pro přecházení a přeložek inženýrských sítí, dále odvodnění silnice a výsadba nové zeleně," řekl Hanák. V Otnicích se napojí místní komunikace a sjezdy, vybuduje se parkovací stání a zrekonstruuje osvětlení a chodníky. Na akci za 45 milionů se budou Újezd a Otnice podílet šesti miliony korun.

Za 42 milionů se opraví 1,4 kilometru silnice v Olešnici, město přispěje skoro 15 milionů. Kraj dá 27 milionů na rekonstrukci průtahu a mostu v obci Kravsko, obec dá pět milionů a Vodovody a kanalizace Znojemsko přes milion korun.

Skoro dva kilometry silnice se opraví mezi Holubicemi a Rousínovem. Stát to bude téměř 19 milionů korun. Rekonstrukce za devět milionů čeká most v Brankovicích a za více než 10 milionů most v Sokolově ulici v Brně.