Komatsu potřebuju Bagr

Jihomoravský kraj snížil na půlku počet mostů v havarijním stavu

 

Brno 14. února (ČTK) - Jihomoravský kraj díky rekonstrukcím za tři roky snížil počet mostů v havarijním stavu na polovinu. Zatímco v roce 2016 jich analýza odhalila 33, nyní je jich 17. ČTK to řekla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Podle ní není žádný mostů "na spadnutí". Kraj ale plánuje rekonstrukce dalších. Do oprav silnic nižších tříd včetně mostů dává ročně stovky milionů ze svého rozpočtu, od státu i z Evropské unie.

Jen loni kraj zrekonstruoval mosty ve špatném stavu například v Hodoníně, u Veverské Bítýšky nebo v Boskovicích a v dalších městech. "Letos plánujeme opravit most v havarijním stavu v Moravských Bránicích celkem za 20 milionů korun," uvedla Brindzáková.

K dalším stavbám, které jsou nejblíže opravě, patří most přes Bobravu před Tetčicemi, most přes náhon v Syrovicích nebo most přes místní potok před Vlasaticemi. "Připravené jsou i další stavby. Bude však záležet na tom, jestli se nám je povede úspěšně zaregistrovat do podpory z Integrovaného regionálního operačního programu," poznamenala mluvčí.

Podle ní je důležité také to, zda a v jaké výši dostanou kraje peníze na opravy silnic ze Státního fondu dopravní infrastruktury. "Rekonstrukce mostů jsou totiž velmi finančně náročné a výše investice dosahuje často desítek až stovek milionů korun," dodala Brindzáková.

V posledních letech kraje dostávaly od státu několik miliard korun na silnice nižších tříd, což pro jižní Moravu znamenalo čtvrt miliardy až 300 milionů korun ročně. Nyní však není jasné, zda letos kraje peníze dostanou.

Jihomoravský kraj má skoro 4000 kilometrů silnic nižších tříd.