Cime 2 kvartál 2024

Jihomoravský kraj dá přes 30 milionů na dopravní stavby

Brno 2. června (ČTK) - Jihomoravský kraj dá více než 30 milionů na dopravní stavby, z toho bude 21 milionů na tzv. mikrokoberce a deset milionů na zvýšení bezpečnosti rizikových úseků. Novinářům to dnes po jednání krajské rady řekl radní pro dopravu Jiří Crha (ODS). Podle něj se u mikrokoberců práce dotknou 11 kilometrů silnic.

Mikrokoberce nejsou celkovou rekonstrukcí, ale na silnici tvoří tenkou vrstvu, která chrání proti pronikání vody. "Zvýší se tím životnost silnice. Cena za metr čtvereční je přitom třetinová a někdy i čtvrtinová (ve srovnání s rekonstrukcí)," uvedl Crha.

Podle něj půjdou peníze na osm úseků a opraví se za ně 11 kilometrů silnic. "Týká se to například silnic v Lednici, mezi obcemi Blažovice a Zbýšov, Mikulčice a Moravská Nová Ves, Pohořelice nebo Velké Pavlovice," vyjmenoval Crha.

Deset milionů dá kraj na zvýšení bezpečnosti. V nebezpečných úsecích silnic doplní nová svodidla nebo dopravní značení, opatření mají i podobu přechodů pro chodce.

V Jihomoravském kraji je skoro 4000 kilometrů silnic II. a III. třídy. Kraj do jejich oprav a rekonstrukcí každoročně vkládá stovky milionů korun. Část dává ze svého rozpočtu, část získává z Evropské unie a část ze Státního fondu dopravní infrastruktury.