Cime 2 kvartál 2024

Jihohomoravský kraj dá 16 milionů na projekty a stavbu bytů zvláštního určení

Brno (ČTK) - Jihomoravský kraj vyčlenil téměř 16 milionů korun na výstavbu bytů zvláštního určení pro lidi v nepříznivé sociální a zdravotní situaci. Peníze by měly posloužit na 13 projektů. Kraj vypsal dotační program podruhé. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí hejtmanství Alena Knotková. Poskytnutí peněz musí schválit ještě dubnové zastupitelstvo.

Dotační program je zaměřený na přípravu projektové dokumentace i na nové stavby nebo rekonstrukci objektů, kde vzniknou obecní byty pro potřebné, například pro lidi se sníženou pohyblivostí nebo mladé rodiny. "Dotační program má pomoct v tom, aby se do toho obce pustily. Když letos pomůžeme s přípravou projektu, příště můžeme pomoct s realizací. Ale hlavní je, že lidé budou moct zůstat ve svých obcích, kde mají rodinu a přátele," řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Projektovou dokumentaci chystají například v Brumovicích, Moutnicích, Morkůvkách, Zbraslavi, Čejkovicích, Mikulově nebo Hodoníně. Vedení Tvarožné Lhoty plánuje rekonstrukci nevyužitého domu na návsi a Doubravník revitalizaci areálu bývalého zemědělského družstva poblíž městyse.

Stavbu už má v plánu Tišnov, který by měl dostat pět milionů korun na rekonstrukci sociálních bytů. O stejnou částku zažádalo i Ráječko na výstavbu pasivního bytového domu s 23 byty zvláštního určení. Nová Lhota dostane 1,5 milionu korun na půdní vestavbu sociálních bytů. Městys Višňové hodlá opravit koupelny v budově domova pro seniory, aby splňovaly podmínky pro méně pohyblivé nebo handicapované klienty.

Podle hejtmanova náměstka Jana Zámečníka (KDU-ČSL) mají obce o program zájem. "Při výstavbě zohledňují potřeby občanů v obci. Některé byty jsou bezbariérové, některé méně, protože se tady počítá například se startovacím bydlením pro mladé rodiny nebo sociální bydlení. Byty jsou ale hlavně stavěny pro seniory, je pro nás prioritou, aby o ně bylo postaráno v obci, kde žijí," uvedl Zámečník. Dodal, že nyní byl velký zájem o projektovou dokumentaci, v příštích letech pak naroste počet žádostí o realizaci.

Cílem je stavba malometrážních bezbariérových bytů pro lidi, kteří mají kvůli věku, nemoci nebo hendikepu sníženou pohyblivost. Často jsou to podle radní pro sociální oblast Jany Leitnerové (Piráti) lidé, kteří chtějí zůstat žít ve známém místě, ale potřebují určitou míru podpory, kterou jim zajistí nejen komunita, ale i terénní pečovatelská služba.