Komatsu potřebu bagr

Jihočeský vodárenský svaz opakoval tendry, ušetří miliony

České Budějovice 1. srpna (ČTK) - Jihočeský vodárenský svaz (JVS) ušetří na investicích díky opakovaným tendrům na dvě stavby téměř 30 milionů Kč. Levnější budou modernizace vodovodu na Táborsku a čerpací stanice Hosín II. JVS chce letos investovat 200 milionů Kč, nejvíc za poslední roky. ČTK to sdělil mediální zástupce svazu Zdeněk Zuntych.

JVS opakoval dvě soutěže poté, co zájemci nabídli příliš vysoké ceny v původních tendrech. Výběrová řízení svaz zrušil a vyhlásil nová. "Jdeme trochu proti proudu současného zdražování stavebních prací, ale musíme se chovat jako řádní hospodáři. Takový postup nám umožňuje fakt, že akce financujeme výhradně z vlastních prostředků. U dotovaných staveb se mnohdy stane, že investor je pod tlakem dotačních podmínek včetně časového harmonogramu," uvedl ředitel JVS Antonín Princ.

Výrazně se podařilo snížit náklady modernizace šesti kilometrů vodovodu Soběslav – Doubí. Teď ji zahájí firma Swietelsky stavební za 63 milionů korun bez DPH. Zmodernizuje azbesto - cementové potrubí, jeho životnost prodlouží o sto let. "Půjde o šestou etapu úprav 24,6 kilometru dlouhého řadu Zlukov - Sv. Anna z roku 1968, v němž se již nahradilo přes deset kilometrů potrubí," uvedl Zuntych.

O další miliony se díky novému tendru zlevnila i výměna technologie a stavebních úprav čerpací stanice Hosín II, přes níž ročně na Táborsko a Jindřichohradecko proteče na 4,5 milionu metrů krychlových pitné vody. Vítězná firma Kunst udělá práce za 51,9 milionu Kč bez DPH.

Jihočeská vodárenská soustava měří přes 550 kilometrů, vodu z ní pije a používá na 400.000 Jihočechů, víc než polovina obyvatel kraje. JVS je největším producentem pitné vody na jihu Čech. Svaz zásobuje přes 150 měst a obcí, z nichž ale některé provozují i vlastní zdroje vody. Vlastníkem svazu je 266 obcí a měst. V roce 2019 měl svaz výnosy 377 milionů Kč, náklady 378,2 milionu. JVS skončil podle výroční zprávy předloni ve ztrátě 1,1 milionu Kč. Výsledky za loňský rok zatím nezveřejnil.