Komatsu potřebu bagr

Jihočeský kraj začal stavět obchvat Vlachova Březí na Prachaticku

Vlachovo Březí (Prachaticko) 13. dubna (ČTK) - Jihočeský kraj dnes začal stavět obchvat Vlachova Březí na Prachaticku. Náklady na vybudování více než kilometr dlouhé silnice činí 163 milionů korun. Auta by měla po obchvatu jezdit od konce roku 2023. Novinářům to dnes ve Vlachově Březí řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

"Absence obchvatů měst a obcí na jihu Čech nás dlouhodobě trápí. Jejich budování, včetně dalších dopravních staveb proto patří mezi hlavní priority současné krajské koalice. A pro nápravu tohoto stavu se snažíme dělat maximum," uvedl Kuba. Kraj uhradí 161,7 milionu korun z plánované částky na stavbu silnice. Zbytek doplatí Vlachovo Březí.

Obchvat uleví městu, které nyní slouží jako tranzit pro dopravu mezi Strakonicemi a Prachaticemi. Navíc tato silnice vede centrem Vlachova Březí přímo přes náměstí. "Spolu s realizací obchvatu budou provedeny také některé další práce jako například nezbytné úpravy křižovatek, překládky sítí, postaveno bude 258 metru nových opěrných zdí a 459 metru protihlukových stěn," řekl náměstek jihočeského hejtmana Tomáš Hajdušek (ODS).

Jihočeský kraj v minulém roce dokončil stavbu obchvatu Strážkovic na Českobudějovicku. Kromě toho pracuje na přípravě dalších podobných projektů. "Namátkou lze uvést například obchvaty Žáru, Blatné, Tábora, Husince, Kaplice, Srubce, Trhových Svinů, Ledenic, Dačic nebo Nové Bystřice," uvedl Hajdušek.

Podle Kuby lidem v kraji podobné stavby citelně chybějí. "Jsem rád za každý kilometr obchvatu a nových silnic, které zde vyrůstají, protože když se zeptáte Jihočechů, co je nejvíce trápí, tak ze všech průzkumů logicky vychází doprava," uvedl hejtman.