Mercedes

Jihočeský kraj vyhlásil architektonickou soutěž na nový českobudějovický most

České Budějovice (ČTK) - Jihočeský kraj vyhlásil architektonickou soutěž na nový českobudějovický most Kosmonautů. Nahradit má nynější hojně využívaný most, který je ve špatném stavu. ČTK to řekl hejtmanův náměstek Pavel Klíma (TOP 09).

"Most je ve špatném technickém stavu a je nutné ho nahradit novým. Po všech stránkách funkčním a reprezentativním. Velmi proto vítám skutečnost, že jeho výsledná podoba vzejde z architektonické soutěže, a jsem přesvědčen, že tak zajistíme stavbu, která bude ozdobou krajského města," uvedl náměstek. Podle něj kraj nechce jen postavit funkční spojku Mánesovy třídy přes řeku Malši, smyslem ale je vybudovat architektonicky zajímavý objekt. "Chceme vytvořit něco, co bude ozdobou města," uvedl.

Odborná analýza mostu v minulosti ukázala, že se jeho stav zhoršuje. Proto musel kraj změnit dopravní omezení z 35 tun na 23. Most Kosmonautů byl postaven v roce 1959 a v roce 1994 částečně opraven a doplněn o protihlukové stěny. Přesto je jeho stav podle Klímy stále nevyhovující. "Most je oslaben korozí, kontaminován je i beton. Má nízkou zatížitelnost a nedostatečný průtočný profil. Proto bylo navrženo most odstranit a nahradit zcela novým," uvedl náměstek.

"Kraj investuje nemalé prostředky na zprůjezdnění Českých Budějovic, brzy otevřeme jižní tangentu, připravujeme realizaci stavby severní spojky. Je tedy nutné, aby i Mánesova ulice, která je klíčovou českobudějovickou dopravní tepnou, byla v pořádku a sloužila Jihočechům," řekl hejtman Martin Kuba (ODS).