husqvarna

Jihlava zveřejnila záměr na stavbu deseti kilometrů přivaděče vody ze Želivky

Jihlava 25. května (ČTK) - Jihlava nechává posoudit možné dopady svého záměru na stavbu 10,6 kilometru vodovodního přivaděče, jimž by do krajského města proudila pitná voda z přehrady Švihov, jíž se také říká Želivka. Krajský odbor životního prostředí vyzval dotčené obce, úřady i veřejnost, aby se k záměru vyjádřily do 19. června. Podle podkladů v informačním systému EIA by stavba mohla začít v roce 2024, podle radnice se s realizací počítá spíš až s rokem 2025.

Vybudování přivaděče mezi městysem Štoky na Havlíčkobrodsku a Jihlavou by podle dřívějších odhadů města mělo stát okolo 180 milionů korun. Mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk ČTK dnes sdělil, že to ale je odhad starý skoro dva roky. Vzhledem k nárůstu cen město předpokládá podstatně vyšší investici. Chtělo by na ni dostat dotaci z ministerstva zemědělství, která by mohla pokrýt 70 procent nákladů. Dotace by Jihlava chtěla i na další akce související s lepším zásobováním vodou.

"Cílem záměru je získat pro Jihlavu a okolní města další zdroj pitné vody," stojí v materiálu ke stavbě přivaděče vody ze Želivky. Do padesátitisícové Jihlavy teď proudí voda hlavně z vodárenské nádrže Hubenov, která při delším suchu nebo při nárůstu počtu obyvatel nebude dostačovat. V částech města, například ve Zborné, je podle záměru v obdobích nedostatku vody potřeba zajišťovat náhradní zásobování. Chystaný přivaděč bude z tvárné litiny, výkop pro něj bude hluboký 1,9 metru. Z přivaděče by měly vést odbočky k vodojemům Pávov a Zborná a ke vsi Zvonějov.

Přivedení vody ze Želivky bude v Jihlavě předcházet stavba vodojemu Bukovno s objemem 4000 metrů krychlových a dobudování vodovodní sítě ve městě. Na tuto investici se podle mluvčího podle dřívějších propočtů počítalo se zhruba 81 miliony korun, ale také v tomto případě je potřeba počítat s nárůstem cen.