husqvarna

Jihlava zveřejnila téměř 70 akcí, na které bude letos vybírat dodavatele

Jihlava 8. února (ČTK) - Město Jihlava zveřejnilo skoro 70 akcí, na které se v tomto roce chystá vybírat dodavatele. Jde například o opravy silnic, vodovodů a kanalizací, sečení trávy nebo pořízení fotovoltaické elektrárny, která by měla stát okolo 700.000 korun. V součtu to budou zakázky s předpokládanou hodnotou za víc než 300 milionů korun bez DPH. Zveřejnění popisu zakázek s předpokládaným termínem jejich zahájení by podle radnice mělo pomoci menším dodavatelům.

Veřejné zakázky s hodnotou nad 300.000 korun zatím Jihlava zveřejňovala až po jejich vypsání, tedy po schválení v radě města. "Na to často doplácely například menší firmy, které nemohly na situaci rychle zareagovat. Tím, že seznam plánovaných veřejných zakázek zveřejníme takto na začátku roku i s očekávanými termíny realizace, se na to mohou lépe připravit," uvedla Vladislava Hudečková, vedoucí odboru kanceláře tajemníka.

Největší zakázkou ve zveřejněném seznamu je rekonstrukce Hybrálecké ulice. Výběrové řízení na práce za 64 milionů korun začne v prvním čtvrtletí. Týkat se bude několik stovek metrů dlouhého úseku od ulice Romana Havelky. V ulici budou stavbaři opravovat vodovod, kanalizace i komunikaci. Město tam nechá udělat nový chodník s veřejným osvětlením.

Ve druhém čtvrtletí roku by měla radnice vybírat firmu například na rekonstrukci hráze rybníka Lukáš. Patří do soustavy Pístovských rybníků, které pro krajské město představují záložní zdroj pitné vody. V závěru letoška by mělo začít výběrové řízení na opravu mostu v Brněnské ulici, u níž je předpokládaná cena 38 milionů korun.

Na největší chystanou investici, stavbu Horácké multifunkční arény, začala Jihlava vybírat dodavatele už loni v únoru. Dostala pět cenových nabídek v rozmezí od 1,9 do 2,25 miliardy korun. Toto výběrové řízení zatím není ukončené. Když zastupitelé města příští týden schválí další peníze na financování této stavby, mohla by rada města vybrat dodavatele počátkem března.

Většinu nákladů na arénu by chtěla Jihlava pokrýt úvěry a z dotací. Město na ni zatím počítalo s úvěrem 600 milionů korun, další půl miliardy korun ještě potřebuje přidat. Zástupci radnice novinářům minulý měsíc řekli, že 14. února předloží zastupitelům návrh na pokrytí 300 milionů dalšími úvěry a uvolnění 200 milionů z peněz města.