husqvarna

Jihlava v říjnu dokončí šatny u malé haly, připravuje bourání velkého stadionu

Jihlava 27. srpna (ČTK) - Jihlava v říjnu dokončí zázemí se šatnami u menší haly pro lední sporty. Investice za 24 milionů korun bez daně souvisí s přípravami na bourání sousedního Horáckého zimního stadionu, na jehož místě chce město postavit víceúčelovou arénu s předpokládanými náklady okolo 1,5 miliardy korun. Teď čeká na to, jestli na arénu dostane dotaci od Národní sportovní agentury. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Petr Ryška (ODS).

"Uvidíme, jak to dopadne. My jsme přesvědčení o tom, že ten náš projekt je, ne-li nejlepší, tak určitě jeden z nejlepších, které tam jsou a tu podporu si zaslouží," řekl Ryška. Radnice by podle něj chtěla dostat dotaci 300 milionů Kč, což je nejvyšší možná částka. V takovém případě by podle náměstka mohlo být nové sportoviště přibližně v takovém rozsahu, jak si město představuje. Kraj Vysočina už na arénu slíbil dát půl miliardy Kč.

Jihlavská radnice teď provádí 13 větších investičních akcí. Vedle zázemí u "zimáčku" se například podílí na stavbě Ředitelství silnic a dálnic, díky níž vznikne nová protihluková stěna u silnice I/38 a zároveň tam bude obnovený sjezd z Jihlavy - Pávova. U nemocnice v ulici Vrchlického dokončí město na podzim nové zastávky MHD, připravuje rekonstrukci hráze rybníka Lužný u Pístova. V září zahájí stavbu další části trolejové dráhy směrem na Bedřichov, což bude stát 129,8 milionu korun bez daně.

Zdražování materiálů na stavebním trhu podle náměstka zatím na letošní investice Jihlavy nemělo větší dopad. U některých akcí byla výsledná cena od dodavatelů dokonce podstatně nižší. "Samozřejmě jsou stavby, kde jsme museli kývnout na ceny vyšší, než jsme si představovali. Ale když se to zprůměruje, tak spíš bych dokonce řekl, že něco maličko šetříme oproti tomu, co jsme předpokládali," řekl Ryška.

Největší obavy má radnice z toho, jak se výkyvy na trhu dotknou chystané arény. "Pokud by byla zrovna z těch staveb, kde by to mělo jít nahoru a ne dolů," podotkl Ryška. Stavební povolení na arénu má Jihlava od června. Výběrové řízení na dodavatele by podle Ryšky mohlo začít koncem letoška nebo na začátku příštího roku, po dokončení dokumentace pro provedení stavby.