Komatsu potřebu bagr

Jihlava si kvůli chystané stavbě arény vyjednala úvěr na 600 milionů korun

Jihlava 29. března (ČTK) - Jihlava si kvůli připravované stavbě víceúčelové arény vyjednala úvěr na 600 milionů korun. Uzavření smlouvy o jeho přijetí dnes schválilo městské zastupitelstvo. Radnice předpokládá, že na arénu s předpokládanou hodnotou okolo 1,3 miliardy korun dostane dotaci od kraje a státu. Rozhodující pro další postup podle primátorky Karolíny Koubové (Fórum Jihlava) bude to, jaké cenové nabídky předloží městu stavební firmy. Podle věstníku veřejných zakázek skončí lhůta pro podávání nabídek 4. května.

Přijetí úvěru schválili zastupitelé 34 hlasy, proti nebyl nikdo. Čtyři zastupitelé se zdrželi hlasování.

Předseda finančního výboru zastupitelstva Jiří Pokorný (ANO) uvedl, že bez ohledu na to, jestli se aréna bude stavět nebo ne, je pro město v současné době výhodné mít takto otevřený úvěrový rámec. Důležité je podle něj například i to, že úvěr není nutné vyčerpat.

Někteří zastupitelé upozorňovali na zdražování materiálů a energií, i v souvislosti s válkou na Ukrajině. Radek Popelka z opozičního hnutí ANO podotkl, že výrazně zdražila konstrukční ocel. "Minulý měsíc bylo kilo této oceli na trhu za 30 korun, dnes je cena 80 korun. Takže ten nárůst tam je opravdu enormní a navíc ta ocel vůbec není," řekl.

Primátorka uvedla, že příprava na stavbu arény stála poslední čtyři roky hodně práce i dost peněz. Podle ní se už nemusí opakovat to, jak má město na tento projekt vyjednané financování. "Souhlasím s tím, že to rozhodování nebude vůbec jednoduché. ale je to velmi rozjetý vlak a bude na nás, až se otevřou obálky, abychom si řekli, jestli je to realizovatelné, nebo ne," řekla.

Zadávací řízení na stavbu arény v místě starého Horáckého zimního stadionu zahájila Jihlava letos v únoru. Náměstek primátorky Petr Ryška (ODS) novinářům v první polovině tohoto měsíce řekl, že město stále předpokládá, že by mohlo na arénu dostat od státu 300 milionů korun a půl miliardy korun od Kraje Vysočina.