Komatsu potřebu bagr

Jihlava posuzuje nabídku stavby arény za 1,9 mld. Kč, bude shánět další peníze

Jihlava 12. srpna (ČTK) - Z pěti cenových nabídek, které dostala Jihlava na stavbu Horácké multifunkční arény, dostala nejlepší hodnocení nejnižší nabídka za 1,9 miliardy korun. Tuto nabídku bude město dál posuzovat a ověřovat, rozhodnutí o výběru dodavatele zatím nepadlo. Do výběrového řízení šla radnice s předpokládanou hodnotou stavby okolo 1,3 miliardy korun. Chybějící půlmiliardu korun se pokusí sehnat z veřejných zdrojů, případně od soukromých investorů. Novinářům to dnes řekli zástupci radnice.

Již známí poskytovatelé dotací na arénu podle náměstka primátorky pro investice a sport Petra Ryšky (ODS) netlačí město k rychlému rozhodnutí. "Prostor máme v řádu týdnů nebo jednotek měsíců a přesto o ty dotace nepřijdeme a můžeme zkusit najít spolufinancování," uvedl. Nevyloučil ani to, že konečné rozhodnutí bude na zastupitelstvu po zářijových volbách.

Na arénu, která má nahradit starý zimní stadion, dostala Jihlava cenové nabídky v rozmezí od 1,9 do 2,25 miliardy korun. Termín pro doručení nabídek skončil 28. července. Kraj slíbil přidat na arénu 500 milionů Kč a od Národní sportovní agentury očekává město dotaci 300 milionů Kč. Samotná Jihlava je připravená dát 600 milionů Kč. Stavba arény by měla trvat dva roky. Stavební náklady podle radnice rostly kvůli epidemii a válce na Ukrajině.

Nejvýhodnější by podle Ryšky pro město bylo získání dalších dotací. "Vypisují nové programy, nové výzvy," řekl. Zástupci Jihlavy od jara jednají také s některými investory, včetně energetických firem. "Těch kombinací je teďka opravdu hodně. Primárně se snažíme sehnat další veřejné peníze," řekl.

Podle toho, kolik financí město získá z těchto zdrojů, by se pak zabývalo případným vstupem soukromého sektoru. O přidání peněz na arénu by také mohlo rozhodnout zastupitelstvo, podle předpokladu náměstka by ale kvůli ekonomické situaci města mohla částka narůst nejvýše o 100 až 200 milionů.

Možné je podle něj i to, že bude projekt kvůli nedostatku peněz odložen. "My nejsme žádní hazardéři," uvedl. Za priority Jihlavy označil obnovu a rozvíjení vodohospodářské a dopravní infrastruktury. "Ale na druhou stranu vnímáme, že Horácká multifunkční aréna je velice důležitá pro rozvoj města do budoucna," řekl. Pokud by se aréna nestavěla, muselo by podle Ryšky nové zastupitelstvo navíc rozhodovat o tom, co udělat se starým stadionem, který se v nynějším stavu nedá dál provozovat. "A to by vůbec nebyla otázka malých peněz, bylo by to opravdu zase v řádech stovek milionů," uvedl k možným nákladům.

Nové volební uskupení Jihlava srdcem navrhlo, aby jihlavští zastupitelé na jednání 23. srpna rozhodli o vyhlášení referenda ke stavbě arény. "Jsem přesvědčen, že k serióznímu rozhodnutí je potřeba nastudovat velké množství informací a rozhodovat se mezi množstvím variant, které není možné v referendu obsáhnout," uvedl Ryška ve své reakci.

Setkání s veřejností k projektu radnice uspořádá 28. srpna.